Home / Genel / 3. Havalimanı İnşaat İşçileri Yalnız Değildir!

3. Havalimanı İnşaat İşçileri Yalnız Değildir!

BASINA VE KAMUOYUNA
2018 yılının Ekim ayı sonunda açılması planlanan 3. havalimanı inşaatında bugüne kadar onlarca işçi hayatını kaybetti. Sağlıksız çalışma koşulları nedeniyle işçilerin defalarca tepkisini dile getirdiği 3. havalimanı inşaatında yaşanan servis kazası sonucu 17 işçi yaralandı. Bu kazaya tepki gösteren binlerce işçi direnişe geçti. Polis ve jandarmanın biber gazlı ve plastik mermili saldırısının ardından gece yarısı işçilerin kaldığı koğuşlar basıldı ve yüzlerce işçi gözaltına alındı. Geçtiğimiz gün ise içlerinde İnşaat İş Sendikası yöneticilerinin de olduğu 24 işçi tutuklandı.

İnşaat işçilerinin dile getirdiği talepler, yasalarda var olan kazanılmış haklarıdır. Oysa iktidar, talepleri karşılamak yerine, kolluk kuvvetlerini kullanarak işçilere saldırmıştır. Bu saldırı tüm işçi sınıfına ve emekçilere verilmek istenen bir gözdağıdır.

Ekonomik kriz bahanesiyle her gün binlerce işçiyi işten atan patronları cesaretlendiren, teşvik eden hükümet, ücretleri eriyip giden milyonlarca emekçiyi sindirerek baskı altına almaya çalışıyor. İşverenlere her gün yeni teşvikler açıklayan hükümet, sıra işçilere emekçilere gelince saldırgan yüzünü göstermekten çekinmiyor.

3. havalimanı işçilerinin talepleri tüm işçilerin talepleridir ve yaptıkları suç değildir. Aksine işçilere bu şartları reva görenler ve buna izin verenler suçludur.

Tutuklanan işçi arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı ve işçilerin talepleri karşılanmalıdır. DİSK/Gıda-İş Sendikası olarak işçilere yapılan zulmü şiddetle kınıyor ve sonuna kadar inşaat işçileriyle dayanışma içinde olacağımızı ilan ediyoruz.

Seyit Aslan – Genel Başkan

Hakkında admin

Check Also

Patronla birlikte işçiyi darbeden ara bulucu, kasten yaralamadan yargılanacak

İstanbul Esenyurt’ta kurulu bulunan Saadet Gıda’da Sendikamız üyesi işçiyi patronla birlikte darbeden ara bulucu avukat …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir