Home / Genel / Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü ve Şiir Ödülleri’nin 5’incisi sahiplerini buldu!

Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü ve Şiir Ödülleri’nin 5’incisi sahiplerini buldu!

Gıda-İş sendikamız ve Manos Kitap tarafından Şair-Yazar Sennur Sezer’in anısına düzenlenen ‘Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü ve Şiir Ödülleri’nin 5’incisi sahiplerini buldu. 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde düzenlenen törende, öykü dalında birincilik ödülü Hıdır Murat Doğan’a, şiir dalında birincilik ödülü ise Sultan Gülsün’e verildi.

Avcılar Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezindeki törenin açılışında konuşan DİSK YK Üyesi ve Genel Başkanımız
Seyit Aslan;Sennur Sezer’in, sesini barışın sesine katan bir şair olduğunu belirterek, “Yaşadığı süre boyunca yazdıklarını savundu ve savunduklarını yazdı,birlikte çoğaltmanın, üretmenin ve paylaşmanın, bir arada ve barış içinde yaşamanın, eşitliğin ve kardeşliğin, örgütlü olmanın ve direnişin şairidir Sennur Sezer” dedi.

Sendikamız Gıda-İş ve Manoş kitap tarafından yapılan ödül töreninde Evrensel gazetesi yazarı, TYS Genel Başkanı ve Sennur Sezer’in hayat arkadaşı, Adnan Özyalçıner de ”Sennur Sezer’i anmanın ölüme karşı yaşamı ve barışı anmak olduğunu” söyledi.

Etkinliğe ev sahipliği yapan Avcılar Belediyesi Başkanı Turan Hançerli de Sennur Sezer’den çok şey öğrendiğini hatırlatarak, böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan onur ve gurur duyduklarını dile getirdi.

Konuşmaların ardından ödüllerin verilmesine geçilen ödül törenimizde, öykü dalının birincisi Hıdır Murat Doğan, “Sennur Sezer’in mirası olan emekçilere, ezilenlere, kadınlara ve barışa bir paragraf da ben sunabildiysem ne mutlu bana” diye konuştu.

Şiir dalının birincisi Sultan Gülsün cenazesi nedeniyle etkinliğe katılamadığı için ödülünü onun yerine Esin Erdem aldı. Ödülü veren DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Sennur Sezer’in işçileri, kadınları ve gençleri mücadeleye çağıran bir kadın şair olarak çok değerli olduğunu ifade etti. Ödüllerin 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde verilmesinin anlamlı olduğunu kaydeden Çerkezoğlu, “Barış emek mücadelesinin önemli bir eksenidir. Emperyalist kapitalist sistem, düzenin devamı ve sermayeye kaynak aktarmak için savaşa sarılıyor. Bir düzeni savaşla sürdürmek insanlığa karşı işlenmiş en büyük suçtur. Barış emekle gelecek” diye konuştu.

Jüri özel ödülü ise 3 isme uygun görüldü. Avcılar Belediye Başkan Yardımcısı Kıymet Batmaz’dan ödülünü alan Yunus Emre Şahinler, “Kadınların ve çocukların öldürülmediği, aydınların ve gazetecilerin tutuklanmadığı bir ülke” dileğini dile getirdi.

Etkinliğe katılamayan Gülizar Aytekin’in ödülünü Manos çalışanlarından Neslihan Eser aldı. PEN Türkiye Merkezi İkinci Başkanı Halil İbrahim Özcan’dan ödülü alan Eser, Sennur Sezer’in örgütlü olmanın ve örgütlü çalışmanın önemine yaptığı vurguyu aktararak “Anısı önünde saygıyla eğiliyorum” dedi.

Etkinliğe katılamayan Okan Alay’ın ödülünü ise Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat’A Gıda-İş sendikamızın genel sekreteri Olcay Ozak tarafından takdim edildi.

Genel Sekreterimiz Olcay Özak, Sezer’in emekçilerin şairi olduğunu söylerken, Polat’da Sennur Sezer’i özlemle andıklarını belirterek ödül alanları kutladı.

Ödüllerin ardından Sennur Sezer için hazırlanan ve üzerinde “İyi ki doğdun iyi ki yazdın” yazılı pasta kesildi. Törende Semoke Müzik Grubu müzik dinletisi sundu.


Törene, Avcılar Belediyesi Başkanı Turan Hançerli, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve DİSK/Tekstil Genel Başkanı Kazım Doğan, DİSK/Cam Keramik-İş Genel Başkanı Birol Sarıkaş, DİSK/İletişim-İş Genel Başkanı Levent Dokuyucu, Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, Avcılar Kent Konseyi Başkanı Turgay Halis Çelik, PEN Türkiye Merkezi İkinci Başkanı Halil İbrahim Özcan ile DİSK’e bağlı sendikaların şube başkanları, işyeri temsilcileri ve üye işçiler katıldı.

Hakkında admin

Check Also

DARDANEL’DE BU SEFER DE ETNİK AYRIMCILIK!

Dardanel Önentaş Gıda Sanayi fabrikası sebze bölümüne işçi alımlarıyla ilgili olarak Fevzipaşa Mahallesindeki Roman kadınların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir