Home / Slide / ‘Asgari ücret için işçilerin talebini esas alan mücadele hattı olmalı’

‘Asgari ücret için işçilerin talebini esas alan mücadele hattı olmalı’

Genel Başkanımız Seyit Aslan Gündem Özel’e konuk oldu; Zeliş Irmak’ın sorularını yanıtladı. Ekonomik kriz, emekçilerin krize karşı mücadelede neler yapabileceği, İzmir’deki TARİŞ direnişi ile Gebze OSB’de yeni başlayan Tayaş direnişi hakkındaki sorulara yanıt veren Seyit Aslan, önemli değerlendirmelerde bulundu. Aslan’ın değerlendirmelerinden öne çıkan bölümler şunlar:

■ TARİŞ’te çalışmaya devam eden işçilere dönük büyük bir baskı var.

■ Yeni ekonomi programı krizin açık itirafıdır.

■ İktidar asgari ücret tartışmasında kriz yokmuş; temel tüketim malzemelerine zam gelmemiş gibi davranıyor.

■ Bugün maalesef; işçilerin çıkarını konfederasyonların çıkarının önünde tutan bir anlayış yok.

■ Kitlesel bir mücadele olmadığı sürece taleplerimizi hayata geçirme imkanı olmadığını biliyoruz.

■ Direniş alanlarını yalnız bırakmamalıyız.

■ Hak-İş enflasyonun yüzde 25 olduğu koşullarda asgari ücretin 2 bin TL olmasını dpğru bulmadığını açıkladı. Evet doğru değildir, ancak Hak-İş dönüp kendisine bakmayacak mı? Hak-İş’in örgütlü olduğu iş yerlerinde yüz binlerce işçi hala asgari ücretle çalışıyor. 400-500 bin üyenizi sokağa çıkarıp asgari ücret için mücadele etmedikten sonra bu açıklamanın bir önemi yoktur.

■ Asgari Ücret Tespit Komisyonunda hiç bir zaman işçilerin talebi yerine getirilmedi. Çünkü komisyonda ücret hükümet ve işverenlerin ortak tutumuyla belirlendi.

■ Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapısı değiştirilmelidir. Patronlar bu komisyonda olmamalı. İktidar zaten canhıraş onları savunuyor. Ya da hükümet çekilecek aradan, patronlarla sendikalar karşı karşıya belirleyecek.

■ Asgari ücret için mücadeleyi ilerletmediğimiz sürece on binlerce, yüz binlerce işçi harekete geçmediği sürece masadaki pazarlık kurtarmaz.

■ AKP’nin çoğunluğu var mecliste. MHP’yle birlikte istediği yasaları geçiriyor. O zaman yapılacak tek şey, milyonlarca işçi ve emekçinin taleplerini yerine getirecek bir mücadele hattının örgütlenmesi ve muhalefet partilerinin de bu hatta destek olması. (Evrensel WebTV)

Hakkında admin

Check Also

KIDEM TAZMİNATI GASPINA İZİN VERMEYECEĞİZ!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 10 Nisan 2019 günü yaptığı “Yeni Ekonomik Program Yapısal …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir