Home / Genel / BASINA VE KAMUOYUNA

BASINA VE KAMUOYUNA

Tarih: 01.07.2020

BASINA VE KAMUOYUNA

Van Gölü’nde dört gün önce göle açılan bir teknenin kaybolduğu ihbarı üzerine başlatılan arama çalışmalarında 6 mültecinin hayatını kaybettiği, teknede onlarca mülteci olduğu söylenmektedir. Kışın Van’da insan tacirlerince yüzlerce mülteci ölümle yüz yüze bırakılmış, soğuktan donarak hayatlarının kaybeden mülteciler olmuştu. Şimdi ise 25 kişilik tekneye iki üç katı insan doldurularak mülteciler ölüme gönderildi.

Sınırların kapanmasıyla gittikçe çıkmaza düşen mülteciler bir umut ışığının bile onları hastalanabilecekleri, yolda sakat kalabilecekleri ölümü göze alan tehlikeli yolculuklara sokuyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada 11 kişinin gözaltına alındığından ve bu durumun sorumlularına karşı harekete geçtiğini belirtiyor. Türkiye’de bu kadar göçmen ve mültecilerin ölümünde, insan kaçakçılığının bu kadar yaygınlaşmasının asıl sorumluları kimlerdir? Onlarca mülteci göz göre göre ölüme gönderilmiştir. Sermayesi mülteci olan insan tacirleri ellerini kollarını sallayarak dolaşmaları, ceza almamaları kabul edilemez.

Emperyalistlerin egemenlik ve hakimiyet politikaları, savaşlar, çatışmalar Türkiye’de ve Dünya’da göçmenlere mezar olmaya devam ediyor, uygulanan politikaların bir an önce değiştirilip önlem alınmaz ise bu salgın koşullarında karşımıza ağır bir tablo çıkacak. Türkiye, göçmenleri ve mültecileri koz olarak kullanarak, AB ile mültecilerin canı ve kanı üzerinden pazarlık yapıyor. Aynı tutumu AB Türkiye’ye karşı kullanıyor. Başta Türkiye ve AB olmak üzere tüm ülkeler sınırlarını güvenli bir biçimde açmalı, bu çıkarcı siyasal hesaplarından da vazgeçmelidir.

Şu açıktır ki, emperyalistlerin çıkarcı politik manevraları devam ettikçe daha fazla ölüm yaşanacaktır. Türkiye’de ve Orta Doğu’da halklar nefes alacak, akan kan duracak ve gözyaşları dinecekse eğer; bunun yolunu işçilerin birliği ve ortak mücadelesi, halkların kardeşliği ve barış mücadelesi açacak. Mülteciler de ancak o zaman savaş enstrümanı yapılmaktan kurtulacaktır.

DİSK YÖNETİM KURULU ÜYESİ VE GIDA-İŞ GENEL BAŞKANI

SEYİT ASLAN

Hakkında admin

Check Also

Gıda Fabrikalarını Sendikalaşmaya Çağırıyoruz!

Dudullu OSB’de kurulu Dardanel fabrikasındaki işçi arkadaşlarımızı, ağır çalışma koşullarına, düşük ücretlere karşı kıdem tazminatı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir