Home / Slide / ÇAYKUR işçileriyle Rize’de bir araya geldik

ÇAYKUR işçileriyle Rize’de bir araya geldik

Salon iptallerine, baskılara, anti propagandaya ve toplantı yaptığımız kafe önünde karargah kurmalarına rağmen; Çaykur işçilerinin sorunlarını ve TİS masasında yaşananları, mevsimlik işçilerin kadro sorununu konuşmak üzere Rize merkezde toplantımızı gerçekleştirdik ve sorunları konuştuk. Toplantıya Genel Başkanımız, Yönetim Kurulu Üyemiz ve Rize Bölge Temsilcilerimiz katıldı.

Toplantıda konuşan Genel Başkanımız Seyit Aslan; “Çaykur işçileri artık kandırılmak ve aldatılmak istemiyor. Çaykur’da mevsimlik işçiye kadro verilsin, altı yıllık kayıplar karşılansın, ücretler arasındaki eşitsizlik giderilsin, taşeronlaştırma dursun ve Çaykur varlık fonundan çıkarılsın. Çaykur’da kadın işçiler için kreş ve emzirme odaları kurulsun. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü tatil edilsin ve çalışma süreleri düşürülsün. Sendikamız Gıda-İş’in görevi işçilerin alınan haklarının korunması, yeni hakların alınması, mevsimlik işçilerin tam kadroya geçirilmesi için mücadele etmek olacaktır. İşçilerin refah içinde yaşayacakları, ÇAYKUR’un zararının işçiye ödettirilmediği bir Toplu İş Sözleşmesini gerçekleştirmektir. Öz Gıda-İş sendikasının son yaptığı sözleşme ÇAYKUR işçilerini bir kez daha iki yıllığına ölmeden yaşamaya zorlayan bir sözleşmedir. ÇAYKUR işçilerinin kendi gelecekleri için en iyi kararı verecekleri açıktır. Tüm ÇAYKUR işçilerini birleşmeye ve mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi.

Toplantıda Çaykur işçilerinin öne çıkan talepleri ise şunlar oldu:

– Vergide adalet sağlansın

– Sosyal haklara gerçek artış yapılsın

– Yol ve yemek ücretleri değerinde ödensin

– İşe gidiş ve dönüşte servis sağlansın

– Toplu İş Sözleşmesi yangından mal kaçırır gibi imzalanmasın

İşte Çaykur’da yapılan baskıların belgesi. İşletme sahibinin okumamız için verdiği not.

Hakkında admin

Check Also

Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü ve Şiir Ödülleri’nin 5’incisi sahiplerini buldu!

Gıda-İş sendikamız ve Manos Kitap tarafından Şair-Yazar Sennur Sezer’in anısına düzenlenen ‘Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir