Home / Genel / ÇAYKUR’DA KADRO HAKKI İÇİN 1 MAYIS’TA RİZE’DEYİZ!

ÇAYKUR’DA KADRO HAKKI İÇİN 1 MAYIS’TA RİZE’DEYİZ!

Çaykur işçileri ve üreticiler, çay toplama mevsimine sorunlarla giriyor. Başta Çaykur’da kadro bekleyen mevsimlik işçilerin, geçmişte çıkarılan 696 nolu KHK ile kadro hakları bir kez daha gasp edildi. Mevsimlik işçilerin son derece haklı ve meşru olan kadro talepleri karşılanmadı. Fabrikaların bazı bölümleri taşeronlar tarafından işletiliyor. Mevsimlik işçiler dışında çalışan taşeron işçiler de kapsam dışı kaldı. Çaykur’da kadrolu çalışan işçiler, taşeron ve mevsimlik işçilerin dörtte biri bile değil. Mevsimlik ve taşeron işçilerin kadro talepleri devam ediyor ve kadro hakkını alıncaya kadar mücadele etmekten geri durmayacaklar. Çaykur’da taşeron ve mevsimlik işçilik uygulamasına son verilmeli, tüm mevsimlik işçiler ve taşeron işçiler kadroya alınmalıdır.

Bir diğer sorun; Çay toplama mevsimi sadece işçiler açısından değil, üreticiler açısından da sorunlu başlıyor. Konulan kota, çay üreticisini tüccarın insafına bırakıyor. Çay’da taban fiyat belirlemesi gerçekçi olmuyor. Üreticilerin görüşü ve önerileri alınmadan tespit edilen çay taban fiyatı üreticiyi mağdur ediyor, tüccarı sevindiriyor. Bu nedenle çay taban fiyatı üreticilerin görüşü alınarak belirlenmeli, kotalar kaldırılmalıdır.

Sendikamız yıllardır Çaykur işçilerinin kadroya kavuşması, güvenceli çalışması, çay taban fiyatının üreticilerle belirlenmesi konusunda mücadele etti ve etmeye de devam edecek. Çay üreticilerinin ürünlerini gerçek değerinde vermesi, tüm mevsimlik işçilerin ve taşeron işçilerin ayrımsız olarak kadroya alınmasını talep ediyoruz.

Bütün Çaykur işçileri birleşerek ve kadro hakkı talebini yükselterek mücadele etmeden durumun değişmeyeceğini görmelidir. Yapılacak iş kadro talebi etrafında yeniden birleşmek, mücadele etmek, işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma gününe kitlesel katılmaktır.

Başta mevsimlik işçilerin, taşeron işçilerin, ayrımsız olarak kadroya alınması, çay taban fiyatlarının üreticilerle belirlenmesi için, tüm işçi ve emekçileri, 1 Mayıs’ta Rize’de yapılacak mitinge, taleplerimiz etrafında katılmaya çağırıyoruz.

Seyit Aslan

TÜRKİYE GIDA SANAYİİ İŞÇİLERİ SENDİKASI GENEL BAŞKANI

Hakkında admin

Check Also

Ne ısınabiliyoruz, ne doyabiliyoruz!

Gebze’de bulunan Tayaş Gıda işçisi bir kadın: Müdürler hazır su içerken bize sözde arıtılmış çeşme …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir