Home / Genel / Cem Bialetti’de işçiler greve çıktı

Cem Bialetti’de işçiler greve çıktı

Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye 130 işçinin çalıştığı Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde kurulu Cem Bialetti’de işçiler greve çıktı. Toplu sözleşme görüşmelerinde uyuşmazlık zaptı tutulan fabrikada yasal sürenin dolmasının ardından grev kararı uygulandı. Ücret ve sosyal hakları içinde barındıran 12 maddede anlaşma sağlanamayan toplu iş sözleşmeleri görüşmeleri grev ile sonuçlandı.

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’nun da katıldığı grev ilanı, halaylarla başladı. Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik, kendilerinin ücret talebine patronun çok düşük rakam önerdiğini belirterek, patron bu kararından dönmediği için grevin uygulandığını belirtti.

Serdaroğlu ise asgari ücretin açlık sınırının altında olduğunu belirterek, “İstediğimiz zamlar fazla denilerek kabul edilmiyor. İşçi 1.400 lira alıyor, biz zam istiyoruz çok görüyorlar. Ama işçiler grev dedi, biz de işçilerin grevini kutluyoruz ve davullarla zurnalarla grevimize çıkıyoruz” diye konuştu. Birleşik Metal-İş, ilk 6 ay için ücretlere yüzde 18 zam istemiş, patron ise yüzde 3 önermişti.(Kocaeli/EVRENSEL)

Hakkında admin

Check Also

Genel Başkanımız Seyit Aslan: “Eti Bakır A.Ş. İşçilerinin Grevini Destekliyoruz, Kazanan İşçiler Olacak”

Cengiz Holdinge bağlı Eti Bakır A.Ş işçileri günledir, ücretlerinin arttırılması talebiyle iş bırakarak fiili bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir