Home / Genel / Direnişteki AKKİM İşçilerini Ziyaret Ettik

Direnişteki AKKİM İşçilerini Ziyaret Ettik

Gıda-İş ve Cam Keramik-İş sendikaları olarak, Petrol-İş sendikasında örgütlendikleri için işten atılan AKKİM işçilerinin direnişini ziyaret ettik. Dayanışma ziyaretine Genel Başkanımız Seyit Aslan, Genel Sekreterimiz Levent Gökçek, Bölge Temsilcimiz İbrahim Kızılyer; Cam Keramik-İş Genel Başkanı Birol Sarıkaş, Cam Keramik-İş Genel Sekreteri Ergin Ay ve Gıda-İş, Cam Keramik-İş üyeleri katıldı.

Genel Başkanımız Seyit Aslan; “Üye olduğunuz sendika Türk-İş’e bağlı Petrol-İş biz ise DİSK’e bağlı sendikalarız. Bizim için hangi sendikanın örgütlendiği önemli değil. Bizim için önemli olan işçilerin mücadelesidir. Dolayısıyla biz sendika ve konfederasyon ayrımı yapmadan bütün direnişlere de grevlere de giderek gücümüz yettiğince dayanışma göstermeye çalışıyoruz” diye konuştu. “Sermayenin bu kadar güçlü olduğu, iktidarın sermayeye bu kadar destek verdiği koşullarda sendikaların hiçbir ayrım gözetmeden ortak hareket etmeleri gerekiyor” diyen Aslan şöyle devam etti: “Sermaye zaten güçlüydü ama son 15 yıldır daha da güçlü. Sermayenin güçlü olması iktidarlardan güç almasından kaynaklanıyor. Tüm bunlara rağmen maalesef konfederasyonlar birlikte hareket edemediler. Halen de o durumdayız. En son kıdem tazminatı meselesinde bile 3 konfederasyon bir araya gelip de ortak bir tutum alalım noktasına gelemedik. Bu işçi sınıfı açısından, sendikal hareket açısından üzücü bir şey.” diyerek sözlerini tamamladı.

Daha sonra söz alan Cam Keramik-İş Genel Başkanı Birol Sarıkaş da şöyle konuştu: “Şu anda size şunu vereceğiz, bunu vereceğiz vaadinde bulunuyorlar. Ancak siz sendikalaşma mücadelesine başladığınız güne kadar hiçbir şey vermediler. Size bugün sendikalı olduğunuz için bu rüşvetler teklif ediliyor. Bu direnişiniz bile kazanıma dönüştü. Ancak bunun kalıcı olabilmesi için bu mücadelenin başarılı olabilmesinden geçiyor. Burada elde edilecek başarı bütün havzayı etkileyecektir.”

Dayanışma ziyaretimiz “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Direne direne kazanacağız”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganları ile son buldu.

Hakkında admin

Check Also

OHAL’in sınıfsal niteliği: Sendikal hak ihlalleri – Nilgün Tunçcan Ongan

Türkiye’de hiçbir zaman ideal düzeyde olmayan sendikal haklar, son dönemde daha da aşındı. OHAL süreci …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir