Home / Slide / DÜN SOMA, BUGÜN COVID-19; ÇARKLAR DÖNÜYOR, İŞÇİLER ÖLÜYOR!

DÜN SOMA, BUGÜN COVID-19; ÇARKLAR DÖNÜYOR, İŞÇİLER ÖLÜYOR!

Soma katliamının üzerinden 6 yıl geçti… 301 işçi arkadaşımız bu iş cinayetinde hayatını kaybetti. Soma Kömür İşletmeleri patronu Can Gürkan önce 15 yıl ceza aldı ardından tahliye edildi. Bu katliamın sorumluları hak ettikleri cezaları almak bir yana yeniden maden işletebilirler diye belgelerini bile aldılar. Adeta yeni cinayetlere yol verir gibi… Soma’da sadece işçi katliamı değil hukuk katliamı da yaşandı!

Dün faciayı yaşayan maden işçileri bugün hala aynı zorlu koşullar altında çalışmaya devam ediyorlar… Kar hırsı yüzünden koronavirüs salgınında da işçiler çalışmaya, üretmeye zorlanıyor. Soma katliamında alınmayan önlemler koronavirüs salgınında da alınmadığı için işçiler Covid-19’a yakalanıyor ve birçok işçi de hayatını kaybediyor.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin raporuna göre Nisan ayında en az 220 işçi, iş cinayeti sonucu yaşamını yitirdi. En az 103 işçi ise koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti. Dün Soma, Ermenek, Torunlar da işçiler ölüyordu, bugün ise koronavirüs salgınında işçiler ölüyor…

Çarklar dönüyor, işçiler ölüyor! Büyük fabrikalardaki birçok işçinin hastalanması, salgının yayılmasına yol açtığı halde işyerlerindeki çalışmanın durdurulmaması, üretimin devam etmesi işçilerin sağlığını göz göre göre tehlikeye atıyor. ’’Hepimiz aynı gemideyiz’’ söyleminin tersine pandemi sürecinde işçiler cephenin en önüne sürülerek işin sınıfsal boyutu ortaya çıkmıştır.

Soma’da işçiler mevcut durumlarını “Yerin altında ölüm, üstünde açlık var” diye tanımlıyorlardı. Bugün ise durumu “Fabrikalarda virüs var, salgın var ama evde de açlık var işsizlik var’’ diye anlatıyor işçiler. Görünen o ki sürü bağışıklığı kazanmayan işçiye hayat yok!

DİSK/GIDA-İŞ SENDİKASI

Hakkında admin

Check Also

Gıda Fabrikalarını Sendikalaşmaya Çağırıyoruz!

Dudullu OSB’de kurulu Dardanel fabrikasındaki işçi arkadaşlarımızı, ağır çalışma koşullarına, düşük ücretlere karşı kıdem tazminatı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir