Home / Slide / Genel Başkanımız Seyit Aslan: “Vekiller geçinemiyorsa işçi ve emekçiler ölsün mü?”

Genel Başkanımız Seyit Aslan: “Vekiller geçinemiyorsa işçi ve emekçiler ölsün mü?”

Genel Başkanımız Seyit Aslan, TBMM Başkanı Şentop’un 22 bin lira maaş alan milletvekillerinin geçinemediği yönündeki açıklamasına tepki göstererek açıklama gerçekleştirdi:

“Meclis başkanı Şentop’un milletvekilleri için yaptığı açıklamada ‘son on yılda ücretimiz yetmiş kat arttı, 22 bin TL alıyorlar, kirada oturuyorlar, misafirlerini mecliste ağırlıyorlar, makam araçları yok…geçinemiyorlar’ açıklaması tam bir aymazlıktır. Vekillerin maaşları yetmiyor açıklaması, halktan ne kadar koptuklarının çok açık itirafıdır. Her şeyleri devletin kasasından bizim ödediğimiz vergilerle karşılanan vekillerin maaşlarının yetmediği, yeni talepler istediklerinin göstergesidir. Milyonlarca EYT’linin yaşadıkları karşısında, iki yıl vekillik yapıp emeklilik kazanmaları, ömür boyu emeklilik maaşları almaları yetmiyor anlaşılan. Milyonlarca işçi ve emekçinin açlık sınırının altında bir ücretle çalışması karşısında, Bülent Arınç’ın Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki YİK’e atananların maaşının 13 bin TL’den 18 bin TL’ye çıkarılması, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve eşinin çift maaş almaları, iktidarın nasıl bir seçkinler topluluğuna döndüklerini gözler önüne seriyor.

Asgari ücretin 2 bin 20 TL olduğu, TİS görüşmeleri süren 200 bin kamu işçisine ilk yıl için % 5+4 teklifi, milyonlarca kamu çalışanına yoksulluk dayatıldığı, yine milyonlarca emekliyi açlığa mahkum edenler, kendilerine gelince aldığımız ücret yetmiyor, çift maaş almalarını kendilerine hak görmeleri halka ne kadar tepeden baktıklarını göstermektedir.

Yaptırdıkları sarayları, aldıkları uçakları, kullandıkları arabaları, yedikleri ve içtiklerinin itibar olarak görmeleri ve halka böyle yansıtmaları, çürümüşlüğün ve kokuşmuşluğun zirvesidir.

17 yıllık AKP iktidarının özeti, ‘’harun olarak gelip karunlaştıklarıdır.” Şentop’un açıklaması işçi ve emekçilere iktidarın bakış açısıdır. Ortaya çıkan sonuç 17 yıllık AKP iktidarının işçi ve emekçilere verecek zerre kadar bir şeyinin olmayacağını, işçi ve emekçilerin birleşik mücadelesi olmadan, talepler etrafından birleşmeden, mücadele etmeden yaşamlarında bir değişim olmayacağı gerçeğidir.”

Hakkında admin

Check Also

Ve artık bu toplu katliamlardan , ölümlerden sonra bir an önce esnek, kuralsız, güvencesiz çalışmayı yaygınlaştıran tüm mevzuatlar değiştirilmeli!

BASINA VE KAMUOYUNA Myanmar’da ,çoğu göçmen 200’den fazla işçinin çalıştığı yeşim madeninde heyelan sonucu, 162 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir