Home / Genel / GENEL MERKEZİMİZİN AÇIKLAMASI: “İKTİDAR, EMEK DÜŞMANI POLİTİKADA SINIR TANIMIYOR! OHAL KALKSIN, YASAKLAR SON BULSUN!”

GENEL MERKEZİMİZİN AÇIKLAMASI: “İKTİDAR, EMEK DÜŞMANI POLİTİKADA SINIR TANIMIYOR! OHAL KALKSIN, YASAKLAR SON BULSUN!”

Sermaye sınıfına en rafine biçimde hizmet eden AKP iktidarı ve onun genel başkanı, her vesileyle işçi sınıfının grev hakkına karşı tutum almaktan çekinmiyor. 12 Temmuz 2017 tarihinde yabancı yatırımcılar toplantısında konuşan Erdoğan, OHAL’i grevleri yasaklamak için kullandıklarını söylemişti. 24 Nisan Salı günü grup toplantısında bir kez daha konuşan Cumhurbaşkanı ve AKP genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan, OHAL’in verdiği yetkilere dayanarak grevleri yasakladıklarını bir kez daha ifade etti.

Biz geldiğimizde fabrikalarda grev vardı, bunları bitirdik diyerek, sermayeye ve patronlara işçi düşmanlığı konusunda açık çek verdi. 16 yıllık döneminde 14 grev yasaklayan iktidar, 24 Haziran seçimlerinde sermaye temsilcilerini kabineye alacağını da söylemekten geri durmadı. İşçi ve emekçilerden aldığı oyla, işçi ve emekçilerin yoksullaşmasını, işsiz kalmasını, açlık sınırının altında yaşamasını sağlayan iktidar partisi, OHAL’in esas olarak emekçilere karşı kullanıldığını ve kullanılacağını bir kez daha itiraf etmiş oldu. Siyasi iradenin desteğini ve gücünü arkasına alan sermaye, grev yasaklarını ayakta alkışlıyor. İktidara yakın sendikalardan ise ses çıkmıyor. Bir cumhurbaşkanının sermaye temsilcilerinin önünde, grevleri yasaklıyoruz deme hakkı yoktur. Zaten güdük olan grev hakkının, ülkeyi yöneten Cumhurbaşkanı tarafından yasaklanması savunuluyorsa, o ülkede işçi ve emekçilerin haklarından, sendikal hak ve özgürlüklerden bahsetmek mümkün değildir. Grevleri yasaklama tutumu, işçilerin Toplu İş Sözleşmesi hakkının elinden alınmasıdır. Sendikal örgütlenmeye karşı bir tutumdur.

Cumhurbaşkanı ve AKP genel başkanının açıklamaları ve sermaye yanlısı tutumu karşısında, tüm emek örgütleri, sendikalar ortak hareket etmeli ve ortak tutum almalıdır. Yaygın ve kitlesel 1 Mayıs kutlamaları, sermaye yanlısı politikalara karşı, işçi ve emekçilerin tabanda birleşerek, emek düşmanı politikalara bir yanıt olacaktır. Türkiye’nin dört bir yanındaki işçi ve emekçileri bu sermaye yanlısı politikalara karşı başta işyerlerinde olmak üzere birleşerek alanlarda güçlü bir yanıt vermeye çağırıyoruz.

TÜRKİYE GIDA SANAYİİ İŞÇİLERİ SENDİKASI GENEL MERKEZİ

Hakkında admin

Check Also

BALKAN SENDİKALAR FORUMU’NA KATILDIK

Yunanistan’da yapılan 2. Balkan Sendikalar Forumu’na sendikamızın genel başkanı Seyit Aslan katıldı. Forumda “krize karşı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir