Home / Slide / GENEL MERKEZİMİZİN AÇIKLAMASI: “TARİŞ’TE TALEPLERİMİZ KARŞILANANA KADAR MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ”

GENEL MERKEZİMİZİN AÇIKLAMASI: “TARİŞ’TE TALEPLERİMİZ KARŞILANANA KADAR MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ”

İzmir Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu Tariş Zeytin ve Zeytinyağı fabrikasında, yaklaşık beş ay önce tamamlanan sendikal örgütlülüğümüz, Tariş işvereni ve yönetimi tarafından tanınmadı. Bu süreçte yöneticiler tarafından üyelerimize sendikadan istifa baskısı yapıldı. Tariş işvereni ile görüşme ve diyalog talebimiz ise her defasında sonuçsuz bırakıldı.

Tüm bu yaşanan olumsuzluklar üzerine dün itibariyle Tariş işvereni, sendikamız üyesi 7 işçiyi işten çıkardı. İşten çıkarma saldırısı üzerine fabrika içerisindeki işçiler, fabrikayı terketmeyerek içeride haklı talepleri için eyleme geçtiler. Bu meşru eylem devam ederken, Tariş işvereninin talimatı üzerine gece yarısı operasyonu ile fabrika içerisinde direnişte olan üyelerimiz gözaltına alındı ve özgürlüklerinden mahrum bırakıldı. İşten çıkarmaları ve gözaltıları protesto etmek amacıyla, çeşitli sendikaların ve demokratik kitle örgütlerinin desteği ile bugün fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirdik. Tariş işçilerinin taleplerini, fabrikanın önünden bir kez daha duyurduk. Tariş işçilerinin ve sendikamızın talepleri son derece açık ve net. İşten atılan işçiler eksiksiz bir şekilde işe geri başlatılmalıdır. İçeride çalışmaya devam eden işçilerin üzerindeki baskı ve mobbing uygulamaları son bulmalıdır. Anayasa ve uluslararası sözleşmeler ile güvence altında olan sendika hakkı tanınmalı ve toplu sözleşme hayata geçirilmelidir. Tariş işverenine diyalog çağrımız ve taleplerimiz karşılıksız kaldığı sürece, demokratik ve fiili mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz.

08.11.2018 (Perşembe) tarihi itibariyle, saat 07.15’te atılan üyelerimiz ile birlikte fabrikanın kapısı önünde sürekli bir direnişe başlayacağız. Tariş işçilerinin iş, ekmek ve sendika mücadelesi kesintisiz bir şekilde devam edecek. Tüm işçileri, kamu emekçilerini, duyarlı İzmir halkını, sendikaları ve emekten yana kesimleri, Tariş işçilerinin onurlu mücadelesine destek vermeye çağırıyoruz. İşçi ve emekçileri kölelik koşullarına mahkum etmeye çalışanlara karşı birleşerek kazanacağız. Çıkartılan işçiler işe geri dönünceye ve Tariş işçilerinin talepleri karşılanıncaya kadar haklı direnişimizi sürdüreceğiz.

BİRLEŞEN İŞÇİLER YENİLMEZLER! ZAFER DİRENEN EMEKÇİNİN OLACAK!

TÜRKİYE GIDA SANAYİİ İŞÇİLERİ SENDİKASI GENEL MERKEZİ

Hakkında admin

Check Also

KIDEM TAZMİNATI GASPINA İZİN VERMEYECEĞİZ!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 10 Nisan 2019 günü yaptığı “Yeni Ekonomik Program Yapısal …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir