Home / Genel / Gıda-İş Sendikası Olarak İran Yedi Tepe İşçilerinin Mücadelesini ve Grevini Destekliyoruz.!

Gıda-İş Sendikası Olarak İran Yedi Tepe İşçilerinin Mücadelesini ve Grevini Destekliyoruz.!

BASINA VE KAMUOYUNA

İran’da Yedi Tepe (Haft Tapeh) tarımsal sanayi şirketindeki işçilerinin başlatmış olduğu grev iki ayı aşkındır devam ediyor. İran rejimi ve sermayesinin işçi sınıfını baskı ve zorbalıkla mücadeleyi engelleme girişimlerine karşı mücadele sürmektedir. Yedi Tepe (Haft Tapeh) grevi, işçilerin yıllarca özelleştirmeleri durdurmak ve haklarını alabilmek için verdikleri mücadelenin sonucu olarak ortaya çıkmıştır.
Yedi Tepe işçilerinin mücadelesi ve grevi, İran rejimi tarafından devrim karşıtı politikalar gerekçesiyle başka sendikalar gibi zayıflatılıp yasa dışı ilan ediliyor. İran yönetiminin kamunun yüzlerce dönümlük arazisinin satışına karşı çıkan Yedi Tepe işçileri toplu bir şekilde buna karşı çıktılar. Mücadele eden işçileri ve sendikayı baskı altına alarak hapis ve çeşitli baskılarla yıldırmaya çalışıyorlar.

Yedi Tepe (Haft Tapeh) işçilerinin yaşadıkları sorunlara karşı mücadelesi , İran rejimini daha fazla saldırganlaştırmıştır. Yaşanan ekonomik krizlerin sonucunda işçilerin çalışma ve yaşama koşulları zorlaşıyor. Pandemi sürecinde işçileri zorla fabrikaya kapatarak çalıştıran patronlar ‘’ya açlıktan ölürsün yada çalışırken virüs kaparak ölürsünden’’ başka bir seçenek bırakmıyor. İran devleti ve onun adalet sistemi de, işçilerin yanındaymış gibi duran iki yüzlü politikalarının aksine sermaye sahiplerinin yanında duruyor. Rejimin neoliberal politikaları milyonlarca işçiyi açlığa sürüklüyor ve onların haklı mücadelesini şiddetle bastırmaya çalışıyor. Bugün İran’daki Yedi Tepe’deki işçilerin ücretlerinin ödenmemesi , ücretlerini istediklerinde de onları hapse atarak mücadelelerini kırmak istemeleri de açlığa mahkum etmek anlamına geliyor.

Gıda-İş sendikası olarak İran Yedi Tepe işçilerinin mücadelesini ve grevini destekliyoruz. Özel sektörün geri çekilmesi, işten atılan işçilerin geri alınması, işçi örgütlenmesine gölge düşüren emniyet baskısının durdurulması, öncü işçilerin tutukluluklarının ve hapis cezalarının kaldırılması, işçilerin gecikmiş ücret ve diğer haklarının verilmesi ve üretim sürecinin işçi denetimi altında olması talepleri taleplerimizdir! Dayanışmamız devam edecektir.

Türkiye Gıda Sanayi İşçileri Sendikası Genel Merkezi

Hakkında admin

Check Also

DARDANEL’DE BU SEFER DE ETNİK AYRIMCILIK!

Dardanel Önentaş Gıda Sanayi fabrikası sebze bölümüne işçi alımlarıyla ilgili olarak Fevzipaşa Mahallesindeki Roman kadınların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir