Home / Genel / SENDİKAMIZIN AÇIKLAMASI: “GREV ‘TEHDİT’ DEĞİL HAKTIR, OHAL İSE PATRONLARIN DÜZENİDİR!”

SENDİKAMIZIN AÇIKLAMASI: “GREV ‘TEHDİT’ DEĞİL HAKTIR, OHAL İSE PATRONLARIN DÜZENİDİR!”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Kabul Salonundaki toplantıda sermaye temsilcilerine açıklamalarda bulundu. Yabancı sermayeli yatırımcılara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Olağanüstü hali biz iş dünyamız daha iyi çalışsın diye yapıyoruz. Biz göreve geldiğimizde OHAL vardı. Ama bütün fabrikalar grev tehdidi altındaydı. Hatırlayın o günleri. Şimdi böyle bir şey var mı? Tam aksine. Şimdi grev tehdidi olan yere biz OHAL’den istifadeyle anında müdahale ediyoruz. Diyoruz ki hayır, burada greve müsaade etmiyoruz.” İfadelerini kullandı.

Bu açıklamalar bir kez daha OHAL’in patronların işine yaradığını gösteriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, işçilerin ve emekçilerin oylarıyla seçilmiştir fakat patronların ve sermayenin tarafında olduğunu her sözüyle, her uygulamasıyla tekrar tekrar kanıtlıyor. Şunu belirtmek istiyoruz; grev bir “tehdit” değil, insanca yaşamak ve insanca çalışmak için işçilerin kullandığı en temel ve doğal haktır.

Bugün açıkça görünüyor ki, OHAL ilan edilirken denildiği gibi temel mesele ülkemizin milli güvenliği değildir. Yıldönümüne geldiğimiz OHAL süresi zarfında uygulanan tüm politikalar sermayeyi destekleyen, işçi sınıfının ise elini kolunu bağlayan yasa ve uygulamalardır. OHAL sürecinde kiralık işçilik, zorunlu bireysel emeklilik sistemi (BES), Varlık Fonu gibi emek düşmanı yasalar çıkartıldı. OHAL boyunca tam 5 grev yasaklandı. İş cinayetleri OHAL ile birlikte artış göstermiş durumda. Yüz binlerce kamu emekçisi sorgusuz, sualsiz ve hukuksuz bir şekilde işinden edildi.

AKP hükümetlerinin pratiğine baktığımızda 2002’den bu yana tüm politikalarının patronları ve sermayeyi korumak üzerine olduğunu görüyoruz. Bunu AKP iktidarlarının göreve geldiği günden beri 13 grevi yasaklamasından anlıyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise patronlara seslendiği toplantıda söyledikleri ile Türkiye işçi sınıfını ve emekçileri ulusal ve uluslararası sermayenin ağır sömürü koşullarına yem etmeye devam edeceğini gösteriyor.

OHAL ve Kanun Hükmünde Kararname (KHK) düzeni, sermayenin ve zenginlerin düzenidir. Bu düzende bütün emek düşmanı uygulamalar hayata geçiriliyor. Hangi siyasi partiye oy verilmiş olunursa olsun, işçi ve emekçiler olarak işimiz, ekmeğimiz ve geleceğimiz için OHAL-KHK düzenine karşı demokratik Türkiye mücadelesinde yer alınıp, grev yasaklarına karşı birleşilmelidir.

TÜRKİYE GIDA SANAYİİ İŞÇİLERİ SENDİKASI GENEL MERKEZİ

Hakkında admin

Check Also

Genel Başkanımız Seyit Aslan: “Eti Bakır A.Ş. İşçilerinin Grevini Destekliyoruz, Kazanan İşçiler Olacak”

Cengiz Holdinge bağlı Eti Bakır A.Ş işçileri günledir, ücretlerinin arttırılması talebiyle iş bırakarak fiili bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir