Home / Genel / İŞVERENLER SALGIN YOKMUŞ GİBİ ÜRETİME DEVAM EDİYOR!

İŞVERENLER SALGIN YOKMUŞ GİBİ ÜRETİME DEVAM EDİYOR!

Aydın’ın Söke ilçesinde bulunan Söke Un Fabrikası’nda çalışan 36 işçinin koronavirüs testi pozitif çıktı. Fabrikada çalışan işçilerden aldığımız bilgilere göre Söke Un’da yapılan genel koronavirüs testinde 36 kişide pozitif vaka tespit edildi.

Konu ile ilgili bilgi almak için aradığımız fabrika yetkilileri, izin ve tatillerinde seyahat eden işçilerde bazı semptomların görünmesi sonucu koronavirüs şüphesi ile çalışanların Söke Devlet Hastanesine sevk edildiklerini ve bu rakamın 36 değil 30 olduğunu belirtti. Üretimin devam ettiği fabrikada ilk gelen 3 test sonucunun negatif olduğunu iddia eden şirket yetkilisi işçilere genel bir test yapılmadığını sadece belirti gösteren işçilere test yapıldığını söyledi.

“İŞVERENLER SALGIN YOKMUŞ GİBİ ÜRETİME DEVAM EDİYOR”

Konuyla ilgili görüştüğümüz DİSK/ Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan, Vestel, Dardanel, BMC başta olmak üzere tüm iş kollarındaki fabrikalarda vaka sayılarının çok fazla yaygınlaştığını söyledi. İşverenlerin salgın yokmuş gibi üretime devam ettiği için virüsün hızla yayıldığını belirten Aslan, birçok fabrikada salgına yönelik önlemlerinde alınmadığını ifade etti.

Sağlık Bakanlığı’nın günlük açıkladığı Kovid-19 vaka sayıları ile fabrikalardan gelen bilgiler karşılaştırıldığında vaka sayılarının gerçeği yansıtmadığını dile getiren Aslan, “Fabdikalara baktığımıza zaman sağlık bakanlığının açıklamış oluğu rakamların üstünü gösterdiğini belirtmek lazım. Yeni bir salgın dalgasıyla karşı karşıya olduğumuz açık. Burada da esas önlemlerin işçiler, emekçiler, yoksul halk için alınması gerektiğini bir kez daha yaşayarak öğreniyoruz” dedi.

“İŞÇİLER SALGIN VE KRİZE KARŞI ÖRGÜTLENMELİ”
Sendikasız olan işyerlerindeki işçilerin salgın ve ekonomik krize karşı sendikalarda örgütlenmelerin önemine vurgu yapan Aslan, işçilerin hayatları tehlikeye girdiği andan itibaren üretimi durdurma hakları olduğunu da hatırlattı. Aslan, “Bütün sendikaların, emek örgütlerinin yeniden bu süreci değerlendirerek ortak hareket etmeleri gerekli. Sendikaların ve emek örgütlerinin içinde bulunduğu komisyonlarla fabrikalarda denetimler yapılmalıdır. Yoksa işverenler işçileri her koşulda en ağır biçimde çalıştırmaya devam edecektir” diyerek salgına karşı ortak mücadelenin önemine değindi.
(Evrensel Gazetesi)

Hakkında admin

Check Also

DARDANEL’DE BU SEFER DE ETNİK AYRIMCILIK!

Dardanel Önentaş Gıda Sanayi fabrikası sebze bölümüne işçi alımlarıyla ilgili olarak Fevzipaşa Mahallesindeki Roman kadınların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir