Home / Genel / MANİSA OSB YÖNETİM KURULU BAŞKANINA CEVABEN : MODERN KÖLELİĞİ ASLA KABUL ETMİYORUZ!

MANİSA OSB YÖNETİM KURULU BAŞKANINA CEVABEN : MODERN KÖLELİĞİ ASLA KABUL ETMİYORUZ!

BASINA VE KAMUOYUNA

Sermayenin kar hırsı işçilerin hayatlarını tehdit ediyor!

Manisa OSB ‘deki Vestel fabrikasında ‘’normalleşme’’sürecinin ardından yüzlerce işçinin kovid-19 testinin pozitif çıktığı ve bugüne kadar ona yakın işçinin virüsten dolayı hayatını kaybettiği bilgisini almış bulunmaktayız.

Yerel haber kaynaklarında ve bir tv kanalında konuşan Manisa OSB yönetim kurulu başkanı Said Türek; ‘’ işçilerin mesai bittikten sonra tedbirlerini unuttuğunu ve fabrikalara virus taşıdığını söyledi.Türek; Manisa OSB bünyesinde bir pansiyon inşaa edip işçileri dışarıya bırakmasak mı ‘’ diye düşündüklerini de belirtti.

Korona virus pandemisinde bütün topluma evde kal çağrısı yapılırken yeter ki çarklar dönsün mantığıyla işçileri bu çağrının dışında tutarak hayatlarını hiçe sayan patronlar ,yeterli önlemleri almadıkları yetmezmiş gibi bir de suçu işçilere atarak çalışma kampları kurmanın planları içerisindeler.

Dardanel’de fabrikasında hayata geçirilen kapalı devre çalışma sistemi patronların iştahını da kabartmış durumda!

Işçi sınıfı hastalığına dönen korona virus pandemisinde; savunmasız bırakılan bantlarda canı pahasına çalıştırılan ,ciddi gelir kaybı yaşayan , zorunlu mesaiye mecbur bırakılan, günlük 39 tl ile yaşaması istenen işçiler bunları Kabul etmediği takdirde de işsizlikle tehdit edilen işçiler adeta açlık yada ölüm arasında tercihe zorlanıyorlar.Bu yetmezmiş gibi, bütün bunlara rağmen virüsle karşılaşmaları halinde öncelikle tedavi ve koruma altına alınmaları gerekirken,hiçbir önlem almayan, bütün sorumluluğu işçiye yükleyen patronlar izole çalışma bölgeleri uluşturup, işçilerin sadece gündüzünü değil, gecelerini ve bütün hayatını kontrol altına almaya çalışıyorlar. Yaşadığımız bu yüzyılda bu koşulların adı apaçık bir şekilde modern köleliktir.Bunun kabul edilmesi mümkün olmamakla beraber akıl dışıdır!

Gördüğümüz güzellikleri yaratan işçi sınıfı bunun karşılığı olarak emeğini günün belirli bir bölümde ücret karşılığı patrona satar. Günün diğer bölümlerin de ise dinmelenme ve canının ne isterse yapma özgürlüğü vardır. Bu hakları onun elinden almak gündüz fabrikada çalıştırıp, gece de patronun belirlediği izole bölgelerde yerlerde barındırmak insan dışı uygulamalardır!

Gerek dardanel fabrikasında uygulanan kapalı devre çalışma sistemi gerekse Manisa OSB de ki vestel fabrikasında hayata geçirilmeye çalışılan izole çalışma alanları uygulamalarını kabul etmiyoruz!
İşçilerin sağlığı patronların insafına bırakılamaz. Aile çalışma ve sosyal politikalar bakanlığı, sağlık bakanlığı, il hıfzıssıhha kurulları, yerel yönetimler , valilikler fabrikalarda işçilerin sağlığını ve güvenliğini en ileri düzeyde denetlemeli ve korunmasını sağlamalır.

Bu çerçevede:

1)işverenin işçilere yönelik her koşulda da üretim yaparız mantığı işlerin sağlığını ve yaşamını tehlikeye atmaktadır.

2) Manisa OSB’ de fabrikalar ;Türk Tabipler Birliği , Manisa Tabib Odası ve sendikaların oluşturulan heyet tarafından denetime açılmalıdır.

3)Vestel’de 10 işçinin hayatını kaybettiği onlarca işçiye de virus bulaşmasına rağmen fabrikadaki işçilere ve ailelerine test yapılmaması kaygı vericidir. Hızlı bir şekilde şikayet olsun olmasın bütün işçilere yaygın test yapılmalıdır.

4)Test sonucu pozitif olanlar hastanede gelir kaybına uğramadan takip edilmeli ve iş güvenceleri sağlanmalıdır.

5)İşçilerin örgütsüzlüğü işçilerin sağlığını da olumsuz etkilemektedir. Fabrikalarda sendikal örgütlenmelerin önündeki baskılar da kaldırılmalıdır.

Vestel fabrikasında patronun almadığı önlemler sonucu korona virüse yakalanarak hayatına kaybeden işçilerimizin ailelerine başsağlığı diliyoruz. Virüse yakalanarak hastanede yatan işçi kardeşlerimize acil şifalar diler bir an once sağlıklarına kavuşmalarını temenni ederiz.

İŞÇİLERİN SAĞLIĞI PATRONLARIN İNSAFINA BIRAKILAMAZ!

BÜTÜN İŞÇİLERE YAYGIN TEST ÜCRETLİ İZİN!

MAZHAR UZBEK GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU ÜYESİ

DİSK GIDA-İŞ SENDİKASI MANİSA BÖLGE TEMSİLCİSİ

Hakkında admin

Check Also

BANVİT İŞÇİLERİNE AÇIK ÇAĞRIMIZDIR

Banvit işçileri, ağır çalışma koşullarının yoruculuğu altında çalışıyor fakat emeğinin karşılığını alamıyor. İşçi kardeşlerimiz, açlık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir