Home / Slide / “MARLBORO SENDİKA HAKKINA SAYGI GÖSTERMİYOR”

“MARLBORO SENDİKA HAKKINA SAYGI GÖSTERMİYOR”

Philsa Philip Morris (Marlboro) fabrikasında sendikal örgütlenme sürecinde iki üyemizin işten çıkarılmasını, İzmir Torbalı’da bulunan fabrika önünde yaptığımız açıklamayla protesto ettik.

Sendikaların ve siyasi partilerin de destek verdiği açıklamada konuşan Genel Başkanımız Seyit Aslan, dünyanın sayılı tekelleri arasında olan Marlboro’da çalışma koşullarının bilindiği gibi iyi olmadığını ifade etti.

Basın açıklamamızın tam metni:

“Philsa Pihilp Morris (Malboro) fabrikasında başlatmış olduğumuz sendikal örgütlenme sürecinde iki üyemiz işten çıkarılmıştır. Dünyanın sayılı tekelleri arasında olan Malbora’da çalışma koşullarının çok iyi olduğu anlatılır, oysaki durum sanıldığı gibi hiç de öyle değildir. Fabrikanın kurulduğu günden bu yana sürekli işçi arkadaşlarımızın hakları(ikramiye gibi) ellerinden alınmış, çalışma koşulları (makina başı üretim sayısı arttırılıp ek işler verilerek) her geçen gün daha da ağırlaştırılmıştır.

Çalışma koşullarının ağırlaştırılması haklarının elinden alınması ve sürekli Türkiye standartları üstünde bir şirketiz diyerek enflasyon altı zamlara işçilerin maruz bırakılması ve verilen zamlarında performans sistemi öne sürülerek eşitsiz dağıtılması sonucu koşulların iyileştirilmesi için işçi arkadaşlarımız tarafından sendikal mücadele başlatılmıştır.

Dünyanın çeşitli yerlerinde fabrikaları bulunan Philsa Philip Morris sendika hakkına saygı göstermiyor. Türkiye deki yöneticilerin bunda payı oldukça fazladır. Fabrika yetkilileri işçi arkadaşlarımızın çalışma koşulları ağırlaştırıp, haklarını ellerinden alırken, şirket merkezi PMİ ile örtüşmeyen etik kuralları tanımayan bir yol izlemiştir. Sürekli ülke şartları öne sürülerek haklar ve zamlar geriye çekilmiştir. Sendikal örgütlenme başladığı tarihten itibaren, örgütlenmeyi kırmak için çeşitli yollara baş vuran yetkililer, son olarak sendikal örgütlenme yapan iki işçi arkadaşımızı işten çıkararak geri adım attırılmak istenmektedir.

Üyelerimiz üretimin olmadığı bir günde gece operasyonuyla işlerine son verilmiştir. Yapılan bu işten atma sendikal örgütlenmeyi kırmaya yöneliktir. Yaklaşık 10 gündür gerek şirket yetkilileriyle gerekse PMİ Türkiye sorumlusuyla görüşme çabalarımız sonuçsuz kalmıştır. Bizler sorunun diyalog yoluyla çözülmesi için çaba harcamış, fabrika yetkililer sürece duyarsız kalmıştır. Bizler gerek burada gerekse uluslararası alanda bu yanlıştan dönülmesi için her türlü mücadeleyi vereceğiz. Yetkililerin bu yanlıştan geri dönmelerini atılan işçilerin geri işe alınmasını istiyoruz. Yasalara ve anayasaya uyulmasını istiyoruz. Sürekli işlerine geldiğinde biz PMİ etik kurallarıyla çalışan bir aileyiz derken işlerine geldiğinde biz Türkiye Malborayız diyerek bu işin içinden çıkamazlar. İşçilerin haklarını tırpanlayıp çalışma koşullarını ağırlaştıran bu çalışma düzenine son verilmesi, sendikal örgütlenmeye saygı duyulmasını istiyoruz.

Fabrikada uygulanan performans sisteminden, işçinin işçiyle rekabetine son verilmelidir. İki yıllık sözleşmeli çalıştırma, iki yıl deneme süreci olarak işletilmektedir. İşçilerin iki yıllık kaybını kabul etmiyoruz. Tüm işçilerin geri dönük hakların verilerek insanca, güvenceli ve sendikalı çalışma hakkı tanına kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu yüzden daha fazla huzursuz bir çalışma ortamı oluşmaması ve iş barışının sağlanması için geç olmadan yetkililere buradan tekrar sesleniyoruz, gelin işçilerin sendikal hak ve özgürlüklerine saygı gösterin ve çağrımıza yanıt verin. Yaşanan bu süreci konuşarak çözelim. Burada bu çağrımızı bir kez daha yeniliyoruz.”

Seyit Aslan
Genel Başkan

Hakkında admin

Check Also

Ve artık bu toplu katliamlardan , ölümlerden sonra bir an önce esnek, kuralsız, güvencesiz çalışmayı yaygınlaştıran tüm mevzuatlar değiştirilmeli!

BASINA VE KAMUOYUNA Myanmar’da ,çoğu göçmen 200’den fazla işçinin çalıştığı yeşim madeninde heyelan sonucu, 162 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir