Home / Slide / Öz Gıda-İş Sendikasına Açık Çağrı!

Öz Gıda-İş Sendikasına Açık Çağrı!

Çaykur işçisinin 2007-2020 arasında 13 yıllık hak kayıplarını karşılayın aylık aldığınız 151 lira seyyanen zam sizin olsun…

Öz Gıda-İş satış sözleşmesinden sonra aldığı ağır eleştirilerden ders çıkarıp yüzünü işçilere dönmek yerine, yine sermayeden, patronlardan ve kamuda işverenlerden yana oldu. Tabi bu durum şaşırtıcı değil. Kimin atına binerseniz onun kılıcını kuşanırsınız.

Çaykur genel müdürlüğünün isteği ve talebi üzerine 22 Nisan günü Çay TV’de tek kale programında önceden hazırlanmış soruları alan Öz Gıda-İş Genel Başkanı Mehmet Şahin ve Genel Başkan Yardımcısı Tevfik Ali Hançeroğlu, Çaykur işçisinin saat ücretine %0.67 kuruş, totalde aylık 151 TL seyyanen zam aldıklarını anlata anlata bitiremediler. Sanırsınız tüm Çaykur işçilerinin alacağı ücret yoksulluk sınırının bir kaç katına çıkıyor, insaf!! Program boyunca Çaykur Genel Müdürüne, şube müdürlerine ve yetkililere defalarca teşekkür etmekten çeneleri yoruldu desek haksızlık etmemiş oluruz. İşçilere dair ise tek kelime yok. Önerimiz gidin bu aldığınız zammı fabrikalarda anlatın bakalım ne duyacaksınız. 2007 yılını milat alan yöneticiler Çaykur işçisine verilen tüm sözleri tuttuklarının söylüyorlar.

Alınan zammın önümüzdeki on yılda bir işçi de 40 bin TL üzerinde bir ek gelir getireceğini söyleyerek umut tacirliği yapıyorlar. Bırakın bu boş lafları bunlar karın doyurmuyor, Çaykur işçisinin yoksulluğunu gizlemiyor. 2007 ile 2020 arasındaki Çaykur işçisinin kayıplarını karşılayın işçiler her ay size aylık 151 TL ödesinler. Akıl var, izan var, insan konuşurken biraz ne dediğine bakar. Çünkü laf ağızdan bir kere çıkar. 2007 ile 2015 arası, yani sekiz yılda bir Çaykur işçisinin yaklaşık kaybı 100 bin TL’nin üzerindedir. Önümüzdeki on yıl bu rakam en az ikiye katlanacaktır. Çaykur işçisinin geçmiş sekiz yılı kayıptır, bu kayıp 2015-2020 arasında devam etmiştir. Bu sendikal anlayış olduğu sürece geri gelmeyecektir ve kayıplar devam edecektir. Mevsimlik işçilere kadro talebimiz sonrası çalışma süreleri uzatılmak zorunda kalınmıştır. Öz Gıda-İş sendikasının bunda zerre kadar katkısı yoktur. İşçilerin tepkisi ve sendikamızın mücadelesi ile mevsimlik işçilerin çalıştırılma süresi uzatılmıştır. Yetmez mevsimlik işçilere kadro istemeye devam edeceğiz.

Programda sendikamızın adını anmadan sarf edilen sözlerin işçiler nezdinde bir kıymeti harbiyesi yoktur. Söylediklerine kendilerinden başkası inanmıyor, inanmayacaktır. Fabrikalarda hijyen koşullarının olup olmadığını ise işçilere havale ediyoruz. Koronavirüs sürecinde alınmayan önlemler sonucunda Çaykur’da onlarca işçinin Covid-19 testi pozitif çıktı. Son olarak Ankara işletmesinde 25’e yakın işçinin test sonuçları pozitif çıktı ama gizleniyor, önlem almak böyle midir? Ama Öz Gıda-İş yöneticilerinin bundan haberi yok diyemiyoruz çünkü işçiler arıyor bilgi veriyor, yöneticiler gizliyor. Çünkü onlar için işçiler değil işverenler daha önemli.

Öz Gıda-İş genel başkanı ve genel başkan yardımcısını aynı programa çıkaracak kadar paniklettiren şey nedir? Çaykur’da istifaların hızlanması mıdır? Biz de, tüm Çaykur işçisi de merak ediyor. Ne üreticiler ne de işçiler için kılını kıpırdatmayan ve sorunların çözümü için uğraşmayan, Tevfik Ali Hançeroğlu aldıkları zammın sadece Öz Gıda-İş üyelerine verileceğini söyleyerek sendikamız üyelerini, başka sendikalara üye olanları ve Öz Gıda-İş’ten istifa edenleri tehdit ediyor. Eğer bize üye olmaz iseniz bu zammı alamazsınız diyor. Şunu herkes biliyor ÇAYKUR FABRİKALARINDA TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNDEN VE ALINAN EK ZAMLARDAN, DAYANIŞMA DİLEKÇESİ VEREN HER İŞÇİ YARARLANIR. BU TÜM İŞÇİLERİN YASAL HAKKIDIR.

Tevfik Ali Hançeroğlu bunu söylerken açıkça yasaları çiğnemiştir ve suç işlemiştir. Umarız Çaykur yönetimi bu suça ortak olmaz ve bir açıklama yaparak yapılan açıklamayı düzeltir. Aksi takdirde Çaykur yönetimi de Öz Gıda-İş yöneticileriyle aynı düzeyde sorumlu olacaktır. Sendika olarak Çaykur işçisinin haklı ve meşru mücadelesinin yanında olacağız. Çaykur işçisi talep ettiği sürece çalışmalarımız devam edecektir.

Türkiye Gıda Sanayi İşçileri Sendikası Genel Merkezi

Hakkında admin

Check Also

Gıda Fabrikalarını Sendikalaşmaya Çağırıyoruz!

Dudullu OSB’de kurulu Dardanel fabrikasındaki işçi arkadaşlarımızı, ağır çalışma koşullarına, düşük ücretlere karşı kıdem tazminatı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir