Home / Genel / Posco işçileri: Atılan işçileri alın, sendikayı tanıyın

Posco işçileri: Atılan işçileri alın, sendikayı tanıyın

Sendikalaştıkları için işten atılan Posco işçileri Güney Kore Başkonsolosluğu önündeki eylemde işe iadelerini ve sendikanın tanınmasını istedi.

İzmit’te üretim yapan, Türkiye’nin en zenginleri listesinde 19. sırada yer alan Kibar Holding ve Güney Koreli Daewoo International’ın ortak girişimi olan Posco Assan’da, Birleşik Metal-İş’e üye oldukları için atılan işçi sayısı 80’i aştı. Atılan işçiler dün üyesi oldukları Birleşik Metal-İş’le, İstanbul’da bulunan Güney Kore Başkonsolosluğu önünde bir araya geldi.

Burada konuşan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Güney Koreli patronun ‘Biz Türkiye’ye geldik, Türkiye’de sendika istemiyoruz. Asgari ücretle, kötü çalışma şartlarıyla, sosyal hak ödemeden istediğimiz gibi bir sömürü düzenini devam ettireceğiz’ diye düşündüğünü belirterek “Biz burada Güney Koreli işverenleri protesto ediyoruz. Atılan işçilerin geri alınmasını ve sendika hakkına saygı göstermelerini istiyoruz. Bunlar hukuksal yollarla, görüşmelerle yola gelmiyor. Biz de anladıkları dilden konuşacağız” dedi.

Posco Assan patronlarının yasaları tanımadığını ve Türkiye’deki yasaların uygulanmasından Hükümetin sorumlu olduğunu dile getiren Serdaroğlu, “Esas hukuksuzluğu önleyecek yasaları işverenlere dayatarak, onların uygulanmasını sağlatacak olan Hükümettir” diye konuştu.

Hakkında admin

Check Also

Ne ısınabiliyoruz, ne doyabiliyoruz!

Gebze’de bulunan Tayaş Gıda işçisi bir kadın: Müdürler hazır su içerken bize sözde arıtılmış çeşme …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir