Home / Slide / Rize Bölge Temsilciliğimizin Açılışını Yaptık: “Sendikamızın kapısı tüm işçilere açık”

Rize Bölge Temsilciliğimizin Açılışını Yaptık: “Sendikamızın kapısı tüm işçilere açık”

Rize il merkezinde bulunan temsilcilik binasında yapılan açılışa DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel Başkanımız Seyit Aslan, Yönetim Kurulu Üyemiz ve Rize Bölge Temsilcimiz Ramazan Küçüksarı, Fındıklı Belediyesinde örgütlü Genel-İş sendikası yöneticileri, DİSK’e bağlı sendikalara üye işçiler, taşerondan kadroya geçen kadın işçiler ile EMEP ve CHP yöneticileri katıldı.

Genel Başkanımız Seyit Aslan, işçilerin işyerinden eve döndüğünde aileleriyle birlikte mutlu yaşayabildiği bir hayat için mücadele verdiklerini söyledi. ÇAYKUR’da yetkili Hak-İş’e bağlı Öz Gıda-İş’in dört dönemdir imzaladığı sözleşmelerle işçilerin haklarını korumadığı gibi, hiçbir olumlu ilerleme de sağlamadığını dile getiren Aslan, “ÇAYKUR işçileri kamu da çalışan diğer işçilerin aldığı ücretin ortalama yarısı kadar ücret almaktadır. ÇAYKUR işçilerinin haklarını yüzde 90 oranında alamadığını görüyoruz” dedi. Krizle birlikte faturanın işçilere çıkarıldığına dikkat çeken Aslan, şöyle devam etti: “Uygulanan politikalar çay üreticilerini de olumsuz etkiliyor. Çay taban fiyatı düşük tutuluyor, özel sektör ise çay taban fiyatından da az bir fiyatla alım yapıyor. Üreticilerin de mağdur olduğunu görüyoruz.” Tüm iş kollarından işçilerin sıkıntılarının ortak olduğunu ifade eden Aslan, hangi iş kolundan olursa olsun bütün işçileri sendikalarına beklediklerini duyurdu.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da Karadeniz coğrafyasının zor olduğunu, bölge insanının da tüm zorlukların altından kalkabilecek gücü olduğunu söyledi. DİSK’in işçilerin ve ailelerinin geleceği, ülkenin geleceği ve özgür bir gelecek için mücadele ettiğini dile getiren Çerkezoğlu, “Kimse hakkı tepsiyle sunmamıştır” diyerek mücadele çağrısı yaptı. Asgari ücrete de değinen Çerkezoğlu, şunları söyledi: “En çok üyeye sahip konfederasyon olarak Türk-İş Asgari Ücret Tespit Komisyonuna katılıyor. 15 kişi bir masa etrafında oturarak milyonların adına karar veremez. Ve Türk-İş, tarihte ilk kez Hak-İş ve DİSK’e danışarak masaya oturdu. Ancak bizim masamız fabrikalarda kurulur, sokaklarda kurulur. Hak talebinin buralardan dile getirilmesinin daha doğru olduğunu söylüyoruz. Biz yeni asgari ücret için 3 bin 200 lira kesintisiz bir ücret önerdik. Bunu da yoksulluk sınırı olan rakama bakarak belirledik.”

Sorulara da yanıt veren Çerkezoğlu, kamuya alınan işçilerin hak kayıplarının olduğu ve her kamu işçisinin örgütlenmesi için mücadeleye başladıklarını ifade etti.

Hakkında admin

Check Also

Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü ve Şiir Ödülleri’nin 5’incisi sahiplerini buldu!

Gıda-İş sendikamız ve Manos Kitap tarafından Şair-Yazar Sennur Sezer’in anısına düzenlenen ‘Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir