Home / Genel / SAKARYA’DA MEYDANA GELEN HAVAİ FİŞEK FABRİKASINDAKİ PATLAMADA BÜTÜN SORUMLULAR YARGILANMALIDIR!

SAKARYA’DA MEYDANA GELEN HAVAİ FİŞEK FABRİKASINDAKİ PATLAMADA BÜTÜN SORUMLULAR YARGILANMALIDIR!

BASINA VE KAMUOYUNA

Sakarya Hendek’te bulunan Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda sabah saatlerinde patlama meydana geldi. Patlama nedeniyle 4 kişi hayatını kaybetti, 108 kişi yaralandı. Patlama sırasında kaybolan 3 kişi için de arama çalışmaları sürdürülüyor. Aynı firmada daha önce 5 kez patlama oldu, yaşanan patlamalarda 6 işçide hayatını haybetmişti. Peki bu fabrikada yaşanan patlamaların, ölümlerin ve yaralanmaların kayıtlı olmasına rağmen neden herhangi bir yaptırım uygulanmıyor yada önlem alınmıyor? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk ise bir gazetecinin denetim sorusu üzerine “Senelik rutin denetimlerimiz var” dedi.Fabrikada çalışan bir işçi ise ‘iş güvenliği önlemlerinin alınmamasından kaynaklı daha önce de patlamalar yaşandığını, Çalışma ve Sosyal Hizmetler’in gerekli denetimleri yapmadığını söyleyerek kendisinin daha önce şikayette bulunup yanıt alamadığını ve işçilerin de işsizlikle tehdit edilip, parayla daha önceki patlamaların örtbas edildiğini dile getiriyor.
Senelik denetliyoruz dedikleri fabrika daha önce bir çok isimle açılmış ve her açıldığı isimle de işçi cinayetleri gerçekleştirmiştir.11 Şubat 2011’de bir işçinin öldüğü patlama sonrası Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası Genel Müdürü Yaşar Coşkun, “Patlayıcı maddelerin yaratacağı iş kazalarının yüzde 98’i önlenemez. Ölen işçinin de -doktorun dediğine göre- korkudan ödü patlamış” şeklinde açıklama yapmıştı. Bu pişkin açıklama kapitalislerin işçilerinin hayatlarını tamamen yok saydığı ve ciddiye almadığını gösteren ifade biçimidir. Dün Soma’da , Ermenek’de ,Myanmar ‘da yaşanılan tedbirsizlikler,ihmaller ve hukuksuzlar bugün karşımıza Sakarya’da aynı biçimiyle çıkıyor . Sadece kendi karlarını ve menfaatlerini düşünen patronlar bugün acımasız bir şekilde kapitalizmin çarklarını önlem almayarak işçilerin ölümleri üzerinden döndürüyor! Artık işçi cinayetlerinde bir an önce durduracak önemler alınmalı, esnek, kuralsız, güvencesiz çalışmayı yaygınlaştıran tüm mevzuatlar değiştirilmeli, sigortasız sendikasız çalıştırma önlenmeli ve kayıt dışı çalışma yasaklanmalıdır. Yaşanılan bu cinayetlerin bütün sorumluları yargılanmalıdır!

DİSK YÖNETİM KURULU ÜYESİ VE GIDA-İŞ GENEL BAŞKANI
SEYİT ASLAN

Hakkında admin

Check Also

Gıda Fabrikalarını Sendikalaşmaya Çağırıyoruz!

Dudullu OSB’de kurulu Dardanel fabrikasındaki işçi arkadaşlarımızı, ağır çalışma koşullarına, düşük ücretlere karşı kıdem tazminatı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir