Home / Slide / Sendikamızdan TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Kooperatif Başkanlarına Mektup

Sendikamızdan TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Kooperatif Başkanlarına Mektup

TARİŞ’teki sendikal örgütlenme sürecimiz hakkında bilgilendirme amacıyla, 31 tane kooperatifi olan TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Kooperatif başkanlarına mektup gönderdik. Mektubumuzun tam metni:

“TARİŞ kurulduğu dönemden bu yana EGE köylüsünün ve işçisinin önemli geçim kaynaklarından biri oldu. Kendi içindeki dayanışması ve demokratik yönetim tarzı birçok kooperatife örnek oluşturdu. Ancak son dönemde yaşanan gelişmeler TARİŞ’in yapısının önemli ölçüde zedelemiş bulunuyor. Sendika olarak yaşanan süreç konusunda sizleri bilgilendirmek ve sorunun çözümüne katkı sunmanızı talep ediyoruz.

İzmir Çiğli organize sanayi içerisinde yer alan Zeytin ve Zeytinyağı fabrikasında yaklaşık 5 buçuk ay önce DİSK Gıda-İş sendikası olarak örgütlenme faaliyetimizi tamamladık. TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı İşletmeleri içinde çalışan 160 işçiden 120’si sendikamıza üye oldu. Üyelik sürecinin tamamlanmasıyla birlikte TARİŞ yönetimine yaptığımız çağrılara rağmen sendikamızla TİS görüşmelerine başlanmadı, aynı zamanda işçilerin sendika değiştirmesi istendi ve sendikamızdan istifa etmeleri yönünde baskılar uygulanmaya başlandı. İşletme tarafından, işten atma tehditleriyle sendikasızlaştırma yönünde adımlar atıldı. Üyelerimiz tek tek ikna odalarına çekildi, mobbing uygulandı, sendikadan istifa etme yönünde baskılara maruz kaldı. Ancak bunlar işçileri yıldırmadı. TARİŞ yönetimi, işçilere ‘istifa etmezseniz tazminatsız işten atılacaksınız’ açıklaması yaptı. Nitekim 6 Kasım 2018 Salı günü sendikal örgütlemede görev almış komite üyemiz 7 işçi işten atıldı.

İşten atmalar üzerine diğer üyelerimiz işyerinde, atılan işçilere sahip çıkmak ve çıkışları durdurmak için ‘işyerini terk etmeme eylemi’ başlattı. TARİŞ yönetimiyle saatler süren görüşmeler sonrası, işletme tarafından atılan işçilerin işe alınmayacağı ve sendikanın kabul edilmeyeceği açıklaması yapıldı. TARİŞ yönetimi kaymakamlık, valilik ve savcılık nezdinde işçilerin zorla işyerinden çıkarılması konusunda başvurularda bulundu, güvenlik güçleri işyerine gelerek üyelerimiz ve dayanışmaya gelen sendikacılarla birlikte 64 kişiyi gözaltına aldı, yaklaşık sekiz saat emniyet sorgusu sonrasında serbest bıraktı.

İşten atılan 7 üyemizle birlikte İzmir Çiğli Organize Sanayi Bölgesinde işyeri önünde ki bekleyişimiz bir ayı doldurdu. TARİŞ yönetimi fabrikada çalışan üyelerimize dönük çok yoğun ve sistematik bir baskı uyguluyor ve işçileri sendikadan istifaya zorluyor. Sizler birlik başkanları olarak, TARİŞ yönetiminin almış olduğu bu kararın gözden geçirilmesi, atılan işçilerin geri alınması konusunda baskı yapmanız ve atılan işçilerle dayanışma göstereceğiniz inancımla bilgilendirmeyi görev saydık.

Dostça selamlar…”

Seyit Aslan
DİSK/Gıda-İş Genel Başkanı

Hakkında admin

Check Also

Sendikamızın eski Genel Başkanı Celal Ovat’ı andık

Sendikamızın eski Genel Başkanı ve konfederasyonumuz DİSK’in eski Genel Başkan Yardımcısı Celal Ovat’ı, Hasdal mezarlığında …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir