Home / Genel / SENDİKAMIZIN AÇIKLAMASI: SOMA KATLİAMI DAVASINDA SANIKLARIN İSTEDİĞİ OLDU! İŞÇİ AİLELERİ “ADALET” İSTİYOR!

SENDİKAMIZIN AÇIKLAMASI: SOMA KATLİAMI DAVASINDA SANIKLARIN İSTEDİĞİ OLDU! İŞÇİ AİLELERİ “ADALET” İSTİYOR!

Türkiye’nin en büyük iş cinayeti olan Soma maden katliamı davasının hakimi Aytaç Ballı’nın görev yeri, dava sona yaklaşmışken değiştirildi. Bu görev yeri değişikliği, sanıkların istediğinin yapılmasından başka bir şey değildir. Aynı zamanda Soma işçi katliamı davasına açıkça bir müdahaledir.

Aytaç Ballı’nın yerine ise Elbistan Ağır Ceza Hakimi Salih Pehlivanoğlu atandı. Salih Pehlivanoğlu, Afşin Elbistan B Termik Santralinin Çöllolar kömür sahasında yaşanan ve 11 işçinin yaşamını yitirdiği, 9 işçinin cenazelerinin ise halen toprak altında olduğu iş cinayeti davasında, sanıklara sadece para cezası veren heyetin başkanıydı. Yine Soma katliamı davasında Savcı Şükrü Akyol, geçtiğimiz üç duruşma mütalaa vermeyerek davanın uzamasına sebep olmuştu. Tüm bunları alt alta topladığımızda açıkça yargıya müdahale olduğunu göstermektedir. Bu müdahale, dosyayı ağır bir şaibe altında bırakmıştır. Hükümet, Hakimler ve Savcılar Kurulu aracılığı ile açıkça sermayeyi ve patronları kolluyor.

Ülkemizde patronlar büyürken, servetlerine servet katarken; işçiler ölüyor. İş yerlerinde, madenlerde, fabrikalarda sağlanmayan adalet, işçiler öldükten sonra da bir türlü sağlanmıyor. Çok açıktır ki bu bilinçli bir tercihtir. Soma katliamı davasındaki hakimi değiştiren tutum bile hükümetin sadece sermayenin sözcüsü ve temsilcisi olduğunu gösteriyor.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) açıkladığı rapora göre Haziran ayında en az 164 işçi, yılın ilk altı ayında ise en az 906 işçi, iş cinayetlerinde hayatını kaybetmiştir. Hükümet yetkilileri sürekli Türkiye’nin büyüdüğünden ve kalkındığından bahsetmektedir. Peki, bu büyümeden işçi ve emekçilerin payına düşen nedir? Emekçiler, toplu işçi katliamları, iş cinayetleri, grev yasakları, düşük ücretler ve sendikal baskılar gibi ağır sömürü ve baskı politikalarına maruz kalıyor. Bütün bu yaşananlar, Türkiye’nin tam anlamıyla bir işçi cehennemine döndüğünün göstergesidir.

Soma işçi katliamı başta olmak üzere tüm iş cinayetlerinde yaşananlara karşı kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz ve asıl sorumlu olanların yargılanması için davaların takipçisi olacağız.

TÜRKİYE GIDA SANAYİİ İŞÇİLERİ SENDİKASI GENEL MERKEZİ

Hakkında admin

Check Also

Genel Başkanımız Seyit Aslan: “Eti Bakır A.Ş. İşçilerinin Grevini Destekliyoruz, Kazanan İşçiler Olacak”

Cengiz Holdinge bağlı Eti Bakır A.Ş işçileri günledir, ücretlerinin arttırılması talebiyle iş bırakarak fiili bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir