Home / Slide / Sendikamızın eski Genel Başkanı Celal Ovat’ı andık

Sendikamızın eski Genel Başkanı Celal Ovat’ı andık

Sendikamızın eski Genel Başkanı ve konfederasyonumuz DİSK’in eski Genel Başkan Yardımcısı Celal Ovat’ı, Hasdal mezarlığında andık. Anmaya DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca, DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kanber Saygılı, DİSK’e bağlı sendikaların başkanları ve yöneticileri, şube yöneticileri ve işçiler katıldı.

Anmada ilk konuşmayı yapan Genel Başkanımız Seyit Aslan, 2020 yılında belirlenecek asgari ücret tartışmalarının devam ettiğini hatırlattı. Aslan, “İktidar ve onunla birlikte hareket edenler Türkiye işçi sınıfının bir kez daha açlık sınırının altında bir ücret ile hayatını sürdürmesinin zeminini yaratmaya çalışıyorlar. Bir yandan kriz yoksulluk ve işten atmalar devam ederken, aynı zamanda Türkiye’yi yönetenlerin halka verecekleri hiç bir şey kalmadı. Türkiye işçi sınıfı başta olmak üzere bütün ezilenlere büyük bir saldırının da gündemde olduğunu biliyoruz” dedi.

İktidarın Türkiye’nin sorunlarına çözüm bulamamanın yanında sorunlarını daha da büyüttüğünü vurgulayan Aslan, “Libya ile yapılan anlaşma, Libya’ya asker gönderme tartışmaları ve emperyal hayaller sorunlara uluslararası boyut kazandırıyor. 2018 yılında başlayan kriz 2019 yılında da sürdü ve 2020 yılında da etkisini daha da arttıracak. DİSK olarak Türkiye işçi sınıfının umuduyuz, önümüzde ki dönemde işçi sınıfının mücadelesini büyütmek, daha adil bir paylaşım süreci yaratmak, Türkiye’de adaletin tesisini sağlamak ve sendikal hak ve özgürlükleri geliştirmek bizleri bekliyor” diye konuştu.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise, “Celal Ovat önemli bir mücadele arkadaşıydı. Bizi hep yüreklendirir ve mücadeleye coşkuyla bağlanmamızı söylerdi. İçinden geçtiğimiz bu süreçte bütün DİSK ailesi olarak yokluğunu çok net bir biçimde hissediyoruz. Ama rahat uyusun hem Gıda-İş hem de DİSK emin ellerde, her türlü zorluğa, baskıya rağmen bu mücadeleyi sürdürüyoruz” dedi.

Ovat’ın bir yandan işçi sınıfı bir yandan da Türkiye halklarının eşitlik ve barış mücadelesinde yer aldığını vurgulayan Çerkezoğlu , “DİSK’i bu günlere getirmiş Celal başkan gibi bütün hayatını barışa ve kardeşliğe adayanlar vardı. Onları anmak verdiğimiz mücadele acısından son derece önemli. Bugün Türkiye’de işçi sınıfının kazanılmış bütün haklarını ortadan kaldırmaya çalışan, ekonomik krizin bütün yükünü emekçilerin üzerine yıkan, sendikalaşma hakkımızı ortadan kaldırmaya çalışan bir siyasi iktidarın karşısında haklarımız için mücadele veriyoruz” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından anma töreni, Celal başkanın mezarına karanfillerin bırakılmasıyla son buldu.

Hakkında admin

Check Also

Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü ve Şiir Ödülleri’nin 5’incisi sahiplerini buldu!

Gıda-İş sendikamız ve Manos Kitap tarafından Şair-Yazar Sennur Sezer’in anısına düzenlenen ‘Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir