Home / Genel / Sendikamızın, Sakarya Hendek’te Hayatını Kaybeden 7 Tarım İşçisi İçin Açıklaması: “Artık Yeter İşçi Katliamları Durdurulsun! Şimdi Mücadele Zamanı…”

Sendikamızın, Sakarya Hendek’te Hayatını Kaybeden 7 Tarım İşçisi İçin Açıklaması: “Artık Yeter İşçi Katliamları Durdurulsun! Şimdi Mücadele Zamanı…”

Sakarya’nın Hendek ilçesinde, römorkunda bahçeye giden fındık işçilerini taşıyan traktörün devrilmesi sonucu 7 işçi yaşamını yitirdi, 9 işçi ise yaralandı. Hayatını kaybeden işçilerin ailelerine ve sevenlerine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Tüm işçi sınıfımızın başı sağolsun!

Patronların daha fazla kar hırsı uğruna işçiler sağlıksız ve güvenliksiz koşullarda taşınıyor ve bu ölüm yolculuklarında işçiler hayatlarını kaybederken hiçbir önlem alınmıyor. İşçilerin çalışma koşullarını denetlemesi gereken Bakanlık ve Hükümet ise işçi katliamlarına seyirci durumunda! Sermaye medyası ise ekmek parası için cansız bedenleri yollara savrulan tarım işçilerinin ölümlerini sıradanlaştırmaya çalışıp, işçi sınıfının hafızasından silmeye çalışıyor. Ama tüm bu katliamlar işçi sınıfının hafızasından silinmiyor ve emekçilerin öfkesi her geçen gün büyüyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, tarım işçisi artık güvende, esnek çalışma artık devlet güvencesinde diye kampanya başlatmıştı. Buradan sesleniyoruz, tarım işçisi böyle mi güvende? Sizin esnek çalışma dediğiniz, işçi ve emekçilerin hayatına ölüm, sömürü ve baskı olarak yansıyor. Ülkemiz, işçiler için çalışırken sömürüldükleri yetmediği gibi bir de ölümle yüz yüze geldikleri tam bir emek cehennemine döndü. Sakarya’nın Hendek ilçesinde yaşanan işçi katliamı bir kez daha göstermektedir ki, işçilerin ölmeden, insanca koşullarda çalışabilmesinin yolu; birlik, örgütlenmek ve mücadeleden geçmektedir.

TÜRKİYE GIDA SANAYİİ İŞÇİLERİ SENDİKASI GENEL MERKEZİ

Hakkında admin

Check Also

OHAL’in sınıfsal niteliği: Sendikal hak ihlalleri – Nilgün Tunçcan Ongan

Türkiye’de hiçbir zaman ideal düzeyde olmayan sendikal haklar, son dönemde daha da aşındı. OHAL süreci …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir