Home / Genel / TARİŞ Yönetimine Çağrımızdır

TARİŞ Yönetimine Çağrımızdır

İzmir’in Çiğli İlçesi’nde kurulu bulunan TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı firmasında çalışan işçiler, taleplerinin karşılanması için sendikamızda örgütlenmeyi tamamlamış bulunmaktadır. Fabrika içerisinde bulunan beş ayrı şirkete bağlı olarak çalışan 150 işçi sendikamıza üyeliklerini tamamlanmıştır. Çalışan işçilerin tamamının sendikamıza üyesi olması ile birlikte sözleşmenin yapılması için mücadelemizi sürdürmekteyiz. Yaklaşık 45 gündür işçiler, yetkililerin sözleşme masasına oturması için mücadele etmektedir.

İşçilerden oluşan komite ile TARİŞ yetkilileri arasında defalarca görüşme gerçekleştirilmiş olmasına rağmen verilen sözler tutulmamıştır. TARİŞ’in bir kooperatif olduğu ve çalışan işçilerin ailelerinin de bu kooperatifte olduğu propagandası ile “sendikasız aramızda çözelim istifa edin” gibi çağrılara rağmen işçiler sendikasız bir çözümü kabul etmemektedir. Sendikamızın işyeri temsilcileriyle görüşen yetkililer, süreci uzatarak işçilerin iradesini kırmaya dönük çabalarda bulunmaktadır. Ancak bu çabalar boşa çıkarıldı ve işçiler ilk günde olduğu gibi birlikte mücadeleyi sürdürmekte kararlı. TARİŞ, süreci kendi lehine çevirmek için işçilere kademelerine göre %15 (maaşı yüksek) %16 (kapsam dışı) ve %23 (asgari ücret seviyesi) zamlar yapıp net 7 lira kıdem farkı da vererek işçiyi bölmeye çalışmıştır. Fakat işyeri komitesi yapılacak zamların tüm arkadaşlara yapılan anketlerden belirlendiğini ve sözleşme altına alınmadan da mücadeleden vazgeçmeyeceklerini açıkça belirtmiştir. Yapılan zamlar sonrası, sürecin nasıl ilerlemesi gerektiğine dair fabrikada işçiler arasında referandum yapılmıştır. Yapılan referandumda, işverenin sendikayla masaya oturması ve işçilerin bütün taleplerinin müzakere edilerek sonuçlandırılması kararlılığı ortaya çıkmıştır. Bazı bölümlerde sandıkları bile aşan bir iradeyle işçiler, sendikamızla birlikte taleplerini alana kadar mücadele edeceğini belirtmiştir.

Sendikamızın Ege bölge temsilcisi Mazhar Uzbek ve sendikamızın işyeri temsilcileri, işverenin bir an önce masaya oturmasını ve bu sorunların masada tartışılarak çözülmesini TARİŞ yetkililerine bildirdiler. Gelinen noktada oluşturulan ücret politikalarıyla bu işin devam etmesinin mümkün olmadığını söylemek gerekmektedir. TARİŞ’in de kooperatif kültürüyle donanmış bir birlik olarak işçilerin birliğine ve ortak iradesine saygı duyması gerektiğini belirtiyoruz ve işçilerin kaybettiği haklarının giderilerek ücret politikalarının düzenlenmesi gerektiğini talep ediyoruz. Bu konuda ısrarımız sürecektir. Bunun için kooperatif yönetimine ve kooperatif birleşeni ailelerimize, çalışan arkadaşlarımızın yeniden hatırlanması ve sendika taleplerinin kabul edilerek toplu sözleşme sürecinin hızlıca giderilmesi çağrısını yeniliyoruz.

GIDA-İŞ SENDİKASI GENEL MERKEZİ

Hakkında admin

Check Also

Patronla birlikte işçiyi darbeden ara bulucu, kasten yaralamadan yargılanacak

İstanbul Esenyurt’ta kurulu bulunan Saadet Gıda’da Sendikamız üyesi işçiyi patronla birlikte darbeden ara bulucu avukat …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir