Home / Slide / Tayaş Gıda’da İşten Atmaları Protesto Ettik: “Sendika Anayasal Haktır, Engellenemez! İşten Atmalara ve Baskılara Son!”

Tayaş Gıda’da İşten Atmaları Protesto Ettik: “Sendika Anayasal Haktır, Engellenemez! İşten Atmalara ve Baskılara Son!”

Gebze’de bulunan Tayaş Gıda fabrikasında, sendikalaşmayı engellemek için baskıyı artıran ve işçi kıyımına girişen patronu protesto ettik. Farklı konfederasyonlara bağlı sendika üyelerinin de katılımıyla düzenlediğimiz yürüyüşte, insanca yaşam ve insanca çalışma koşulları için mücadeleye devam edeceğimizi ilan ettik.

“Tayaş’a sendika girecek”, “Tayaş işçisi köle değildir” ve “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganlarının atıldığı eylemde, basın açıklamasını Genel Sekreterimiz Levent Gökçek gerçekleştirdi. Tayaş patronunu ve amirlerini uyaran Gökçek, keyfi davranışları kabul etmeyeceklerini söyleyerek; “Yaklaşık bir yıldır sendikal örgütlenme çalışması yürüttüğümüz Tayaş Gıda’da işveren ve amirleri tarafından, işçilerin sendikal çalışmasına karşı yoğun baskı uygulamaları hayata geçirilmektedir. Başta sendika üyelerimiz olmak üzere, işyerinde insanca koşullarda çalışmak ve insanca ücret almak için sendikal çalışma sürdüren işçilere dönük olarak işten atmalar, sorgu odalarına çekmeler, işçilerden kişiye özel olan e-devlet şifrelerinin istenerek sendika üyesi olup olmadıklarını sorgulamalar keyfi ve hukuksuz bir biçimde devam ediyor. İşçi ve emekçilerin en temel hakkı olan, Anayasa ve yasalar ile güvence altına alınmış sendika hakkına yönelik bu keyfi tutumu ve davranışları şiddetle kınıyoruz. Tayaş Gıda işverenini ve amirlerini hukuksuz uygulamalarından vazgeçmesi için buradan uyarıyoruz” dedi.

Genel Sekreterimiz Levent Gökçek açıklamaya şöyle devam etti: ‘’Buradan tekrar hatırlatıyoruz fabrika ve işyerlerinde sendikal faaliyeti engelleyen işverenlerin ve amirlerin hapis cezasına çarptırıldığı örnekleriyle mevcuttur. Tayaş Gıda patronu, karlarına kar katıp zenginleşirken işçiler iyiydi de; ikramiye haklarını gasp ettiğiniz işçilerin anayasal haklarını kullanmaları mı kötü oldu? Tayaş Gıda işçilerinin alın terini, emeğini sömürürken hiçbir problem yoktu da; içme suyu için bile kirli ve sağlıksız suya mahkum ettiğiniz işçilerin hakkını araması mı problem yarattı? Her türlü angaryayı, baskıyı, küfürü ve hakareti reva gördüğünüz Tayaş Gıda’nın onurlu işçileri, insanca çalışmak ve insanca yaşamak için girmiş oldukları sendikalaşma mücadelesinden asla vazgeçmeyecekler. Üyemiz olsun olmasın sendikamız, tüm Tayaş Gıda işçilerinin yanındadır ve işçi arkadaşlarımızla omuz omuza yürümeye devam edecektir. Tayaş Gıda işvereni, OHAL’in sömüren ve ezen sermaye sınıfına sağlamış olduğu ayrıcalıklara güvenmesin.

Tayaş Gıda işvereni, işçiler üzerindeki baskıya son vermeli ve işçilerin yasalarla güvence altına alınmış olan sendikalaşma hakkına saygı göstermelidir. İşçilerin e-devlet şifrelerinin istenmesi, işçilerin istifaya zorlanması suçtur. Sendikamız, bu haksız ve hukuksuz tutumlara karşı Tayaş Gıda işçilerinin hak ve çıkarlarını savunmak için tüm yasal haklarını kullanarak, meşru ve fiili mücadelesini sürdürecektir. İşten atmalar ve baskılar devam ettiği sürece Tayaş işvereni hakkında her türlü yasal ve anayasal haklarımızı kullanmaktan geri durmayacağız. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Tayaş Gıda işçilerinin birleştiği bir çatı olmaya devam edeceğiz.”

Basın açıklamamıza; Lastik-İş, Birleşik Metal-İş, Cam Keramik-İş, Nakliyat-İş, Çelik-İş, Liman-İş ve Eğitim-Sen’in yönetici ve üyeleri destek verdi.

Hakkında admin

Check Also

BALKAN SENDİKALAR FORUMU’NA KATILDIK

Yunanistan’da yapılan 2. Balkan Sendikalar Forumu’na sendikamızın genel başkanı Seyit Aslan katıldı. Forumda “krize karşı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir