Home / Mektuplar / Tayaş işçileri: Örgütlü olursak tüm saldırılara karşı birlikte hareket ederiz!

Tayaş işçileri: Örgütlü olursak tüm saldırılara karşı birlikte hareket ederiz!

Tayaş Gıda İşçileri
Gebze

Tayaş gıdadan bir grup işçi olarak bu mektubu yazıyoruz. TAYAŞ kaynayan kazan. Memleket nasılsa, Tayaş’ta da her gün bir başka gündem. Kronik hasta olan arkadaşlarımızın bir kısmı rapor aldı. Bu mektubun yazıldığı gün işbaşı yaptırıldı. Kronik hastaların bir kısmını çağırdılar. Bir günlük çalıştırdıkları için tabiri caizse acil işlerini yaptırdılar. “Kısa çalışma ödeneği yok” diyerek ücretsiz izne çıkardılar. Yani 39 TL günlük verilecek, aylık ise 1177 TL! Ha bir de vergi olunca, 1168 TL’te düşüyor. Harca harca bitmez!

Ücretsiz izinlerin, temmuz ayının 17’sine kadar devam edeceği söyleniyor. İşçiye sefalet ücreti reva görülürken, patronlara trilyonluk teşvikler veriliyor! Şimdi bunu mu tartışmalı yoksa kıdemi mi?

Bunca saldırı yetmiyormuş gibi bizim alın terimiz çocuklarımızın geleceği olan kıdem tazminatımıza göz dikiliyor! Adına da olumlu hava katmak için, “tamamlayıcı emeklilik sistemi” diyorlar. Bu sistemi biz kendi aramızda konuştuk, değerlendirdik. Deniliyor ki, eğer emekli olursak -ki çok zor- kıdemimizin yüzde 25’ini alabiliyoruz! Kendi paramızı, alamıyoruz! Belki geri kalanı da 65 yaşında alacağız ve bunun adına da tamamlayıcı sistem diyorlar. Devletin önerdiği öbür sistemde ise sene de 30 gün olan kıdemimizin 11 gününü fona aktaracaklar. Yani fon adı altında o 11 günümüzü gasbedecekler. Bu ülkede ne zaman fon denilse, gasbedilmek isteniyordur! Buradan sesleniyoruz, kıdem tazminatımızdan elinizi çekin. O kadar sorun varken bizlerin varı yoğu olan kıdem tazminatımıza dokundurmayız, dokundurmayacağız!

Yine gelelim farikamıza. Korona günlerindeyiz. Kovid-19 virüsü ha bire yayılıyor. İşçiler lehine bir önlem var mı? Kocaman bir hayır! Bu saatten sonra kimseden beklentimiz de olmamalı! Arkadaşlar bizi kurtaracak olan kendi birliğimiz ve örgütlülüğümüzdür. Bizler birleşir kendi aramızda birlik olursak, bu birliği sendikamız DİSK Gıda İş’e taşırsak, yaşanan sorunların üstesinden geliriz. Örgütlü olursak sadece fabrikamızda değil, tüm işçi sınıfını ilgilendiren saldırılara karşı da hareket ederiz. Mücadelemizi Tayaş işçisi olarak değil, işçi sınıfının bir parçası olarak sürdürebiliriz.

Ayrıca Evrensel gazetesi tüm işçilerin olduğu gibi Tayaş işçileri için de çok önemli. Herhangi bir gelişmeyi Evrensel’e yazıyoruz, işçiler Evrensel’i okuyor, tartışıyor. Gazetemiz sayesinde işçiler cesaretlendi. Silkindik, yeniden hareketlendik. Bunu gören patron hemen geri adım atıyor. Örneğin, ikramiyeye saldırıyorlardı, yazdık ve hemen geri adım attılar.

Evrensel gazetemize patronların, zenginlerin uşakları saldırıyor. Şimdi bizler bu değerli kürsüye, Evrensel gazetesine sahip çıkılması gerektiğini düşünüyoruz. İşçi sınıfının tek sesini kısmaya çalışıyorlar. Evrensel alalım, internet üzerinden abone olalım. Evrensel bizle, biz Evrensel gazetemizle güçlüyüz!

Kaynak:EVRENSEL GAZETESİ

Hakkında admin

Check Also

Gıda Fabrikalarını Sendikalaşmaya Çağırıyoruz!

Dudullu OSB’de kurulu Dardanel fabrikasındaki işçi arkadaşlarımızı, ağır çalışma koşullarına, düşük ücretlere karşı kıdem tazminatı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir