Home / Genel / Tekno Maccaferri’de jandarma gözetiminde grev kırıcılığı!

Tekno Maccaferri’de jandarma gözetiminde grev kırıcılığı!

Düzce’de darbenin yıl dönümünde bir darbe uygulaması. Tekno Maccaferri grevinde ikinci kez jandarma gözetiminde grev kırıcılığı yapıldı.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasından yapılan açıklamada yasaya göre grevdeki fabrikadan dışarıya hiçbir şekilde yarı mamul, makine, alet ve edevat çıkarılmaması gerektiği belirtilerek “Kolluk kuvvetleri gözetiminde dışarıya bu mallar çıkarılmak istendi ve grevci işçiler darbedildi” dendi. Grevin başından bu yana patronun yasa tanımadan hareket ettiği kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Grev başlamadan kısa bir süre önce Ankara ofisinde çalışan sayısını SGK kayıtları üzerinde arttırarak talep ettiği yasadışı grev oylaması, sendikamızın çabası sonucunda boşa düşürülmüştü. Bugün (dün) ise, yasaya aykırı olarak, grevdeki işyerinden yarı mamul ve makine ekipmanları dışarıya çıkarılmak istendi ve grevci işçiler bedenleri ile fabrika kapısında set oldular. Ve darbedildiler. Bu kanunsuzluk fabrikanın önüne gelen yükleme kamyonlarına eşlik eden jandarmanın gözetiminde yapıldı. Grev gözcüsü işçilerin itirazlarına karşı, valiliğin oluru ve savcılığın sözlü talimatı doğrultusunda işlemin yapıldığı söylendi.”

Bu yasa dışılığın 12 Eylül darbesinin yıl dönümünde yaşandığı belirtilen açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TOBB toplantısında OHAL’i grevleri engellemek için kullandıkları yönündeki sözleri hatırlatılarak “12 Eylül askeri darbesi OHAL grev yasaklama ve grev kırıcılığıyla devam ediyor” dendi.

Hakkında admin

Check Also

OHAL’in sınıfsal niteliği: Sendikal hak ihlalleri – Nilgün Tunçcan Ongan

Türkiye’de hiçbir zaman ideal düzeyde olmayan sendikal haklar, son dönemde daha da aşındı. OHAL süreci …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir