Home / Genel / Tuvalette 15 dakikadan fazla kalan işçilere mesai kesme cezası!

Tuvalette 15 dakikadan fazla kalan işçilere mesai kesme cezası!

Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu olan Micha Galvaniz isimli fabrikada, işçilerin kullandığı tuvaletin kapısına kartlı turnike sistemi kuruldu. Sistem ile tuvalette 15 dakikadan fazla kalan işçilere mesai kesme cezası uygulanmaya başlandı.

İzmir-Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan ve kısa süre öncesinde toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde yaşanan anlaşmazlık nedeniyle grevin eşiğine gelen Micha Galvaniz fabrikasında çalışan işçilere yönelik ilginç bir uygulamamaya gidildi. Fabrikada işçilerin kullandığı tuvaletin kapısına kartlı geçiş sistemi ile çalışan turnike yerleştirildi.

Tuvalete kartlarını bu turnikeye okutarak girebilen çalışanlara, içeride 15 dakikadan fazla kalmaları halinde ise mesai kesme cezası uygulanmaya başlandı.

‘Kölece çalıştırılıyoruz’

İşlerine son verilmesi kaygısıyla, isim ve görüntüleri yer almadan bizimle görüşmeyi kabul eden çalışanlar, fabrikada adeta kölece çalıştırıldıklarını ifade etti.

Çalışma koşullarının giderek ağırlaştığını, yemeklerin ise yenmeyecek kadar kötü ve hijyen namına hiçbir şeyin olmadığını aktardıkları fabrikada son olarak tuvaletlere kartlı turnike yerleştirilerek insanlık dışı koşullara bir yenisinin eklendiğini dile getiren çalışanlar, uygulama başladığı günden beri tuvalette 15 dakikadan fazla kalamadıklarından yakındı.Yine işverenin daha fazla kar elde etme amacıyla az sayıda işçi çalıştırdığı ve çevre ilçelerden yasadışı olarak 15’e yakın işçiyi kiralık olarak yevmiye usulü çalıştırıldığı öğrenilen fabrikada normalde 8 saat olan çalışma süresinin iş hukukuna ve yasalara aykırı bir şekilde 12 saat olduğu da belirtildi.

Maruz kaldıkları bu koşullar ve uygulamalar nedeniyle sendikaları Türk Metal’i, haklarını savunmamakla suçlayan çalışanlar, sendikalarının kendilerini temsil etmediğini ifade etti.

Sendikaya göre herşey normal

Eleştirilerin hedefindeki Türk Metal Sendikası ise, devreye sokulan uygulamaya ve işçilerin dile getirdiği diğer sorunlara dair sessizliğini koruyor. Konu ile ilgili ulaştığımız sendikanın İzmir Şube Başkanı Hayrettin Çakmak, tuvalet turnikenin “güvenlik amaçlı” konulduğunu iddia etti. Çakmak, fabrikadaki diğer sorunların da devreye girmeleriyle çözüldüğünü, insanlık dışı herhangi bir uygulamanın söz konusu olmadığını iade etti.

Ulaşılan fabrika yöneticileri ise konu ile ilgili sorulara yanıt vermekten kaçındı.

DİHA

Hakkında admin

Check Also

Genel Başkanımız Seyit Aslan: “Eti Bakır A.Ş. İşçilerinin Grevini Destekliyoruz, Kazanan İşçiler Olacak”

Cengiz Holdinge bağlı Eti Bakır A.Ş işçileri günledir, ücretlerinin arttırılması talebiyle iş bırakarak fiili bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir