Home / Slide / “Ülker Topkapı ve Gebze fabrikalarında iki işçi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Fabrikalar çalışıyor, işçiler ölüyor!”

“Ülker Topkapı ve Gebze fabrikalarında iki işçi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Fabrikalar çalışıyor, işçiler ölüyor!”

Yıldız holdinge bağlı Ülker fabrikasında salgına rağmen üretim devam ediyor, yeterli tedbirler alınmıyor. Sokağa çıkma yasakları süresince valilikten izin alarak günde 12 saat üretime devam eden Ülker fabrikasında 150 den fazla sayıda işçide Covid-19 testi pozitif çıkmasına rağmen üretim aralıksız sürdü.

Yıldız holdinge bağlı bisküvi ve çikolata üretimi yapan Ülker’in Topkapı’da bulunan fabrikasında 40 yaşındaki işçi Adnan Abasız ve Gebze işletmesinde ise 49 yaşındaki Hakan Yaman koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

İşçi kardeşlerimizin ailelerine ve arkadaşlarına baş sağlığı ve sabırlar dileriz.

Çarklar dönsün üretim devam etsin diyenler, Covid-19 karşısında gerekli önlemleri almayarak işçileri sağlıksız koşullarda çalıştıranlar, bu ölümlerden sorumludurlar.

DİSK/Gıda-İş Sendikası olarak salgının başladığı ilk günlerden itibaren işçilerin durumlarına ve alınmayan önlemlere dikkat çekerek uyarılarda bulunmuştuk. Ancak bu uyarılarımız dikkate alınmadığı gibi tabelasında sendika yazan ama işçiden bihaber olup, patronların yanında konumlanan bazı sendikalar bizi “tuzu kuru’’ ilan etmiş ve her koşulda üretimin devam etmesi gerektiğini savunmuşlardı. Biz “zorunlu işler dışında üretim yapan fabrikalarda üretim dursun ve işçiler hak kaybına uğramadan ücretli izne çıkarılsın’’ dediğimizde bu sendikalar “istemezük’’ nidalarıyla ölümüne çarkların dönmesini savundular.

Hatta içlerinden bazıları olası vakalardan işçileri sorumlu tutacak kadar ileri gittiler. Ve maalesef bugün fabrikalardan işçi arkadaşlarımızın ölüm haberleri gelmeye devam ediyor.

Bizler bir kez daha uyarıyoruz; alınmayan önlemlerden işçiler değil işverenler sorumludur. Hayati önem taşımayan işler dışında üretime ara verilmeli, işçiler ücretli izinli sayılmalı. Zorunlu üretim yapılması gereken işletmelerde ise koronavirüse karşı koruyucu tedbirler en üst düzeyde alınmalı, sendikaların ve işçilerin de içinde yer alacağı bilim insanlarının dahil edildiği işçi sağlığı ve iş güvenliği birimleri oluşturulmalı ve bu kurulların denetimlerini düzenli yapmaları sağlanmalı ve takibi yapılmalıdır.

İşçiler bu salgında korumasız ve savunmasız bırakılarak ölüm ile açlık arasında tercihe zorlanmışlardır.
Unutmayalım ki alınmayan önlemler sonucu kaybedilen hayatlar var ve bu ölümlerin sorumluları var.
Çarklar dönsün diyenleri ve işçilerin hayatlarını patronların insafına bırakanları işçi sınıfımız unutmayacaktır.

Olcay OZAK – DİSK/Gıda-İş Sendikası Genel Sekreteri

Hakkında admin

Check Also

Gıda Fabrikalarını Sendikalaşmaya Çağırıyoruz!

Dudullu OSB’de kurulu Dardanel fabrikasındaki işçi arkadaşlarımızı, ağır çalışma koşullarına, düşük ücretlere karşı kıdem tazminatı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir