Home / Slide / “Yargılanması gereken TARİŞ yönetimidir”

“Yargılanması gereken TARİŞ yönetimidir”

Aylarca sendikal hak ve özgürlük mücadelesi veren Tariş işçileri ve işçilerle dayanışmaya gelen sendikacılara, İzmir-Karşıyaka 9. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından yapılan “jet” yargılamayla 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Sendikamızın, Tariş yönetiminin yapmış olduğu keyfi uygulamalara, sendikal hak ve özgürlükler üzerindeki baskılara, işçilerin odalara çekilerek istifaya zorlanmalarına, işçiler üzerindeki tehditlere karşı yapmış olduğu suç duyuruları ise henüz dosya aşamasına gelmemişken yargının bu kadar kısa sürede karar vermesi ne anlama geliyor?

İzmir emniyeti ve Tariş yönetiminin beyanlarına dayanarak işçilere ve dayanışmaya gelenlere vermiş olduğu ceza yargının bütünüyle iktidarın ve sermayenin yargısına dönüştüğünün en açık ifadesidir.

Tariş işçilerine ve dayanışmaya gelenlere verilen bu ceza ise sendikal hak ve özgürlük mücadelesi içinde olan işçilere, dayanışma gösterenlere verilen bir cezadır.

Ortaya çıkan tablo şunu gösteriyor: Artık yargı bütünüyle iktidarın ve sermayenin yargısı haline gelmiştir.
Verilen bu cezayı asla kabul etmiyoruz. Hangi koşullarda ve nasıl olursa olsun, verilen cezalar işçilerin, emekçilerin, onlarla dayanışma içinde olanların ve sendikamızın mücadelesini asla durduramayacak, meşru olan haklarımızı sonuna kadar kullanmaktan asla vaz geçmeyeceğiz, geri durmayacağız.

Yargılanması gereken birileri varsa, bu da Tariş yönetimidir. İzmir emniyetinin başından itibaren, işçilere ve dayanışmaya gelenlere yönelik anti-demokratik tutumları ortadayken, mahkemenin doğrudan emniyet müdürleri ve amirlerinin ifadelerine dayanarak ceza vermiş olması tam bir hukuk garabetidir.

Hiçbir araştırmaya, incelemeye gerek duymayarak yapılan bu yargılama ve verilen ceza mahkemenin yargılama sürecinde niyetinin ne olduğunun açıkça göstergesi olmuştur.

Başta Soma katliamı olmak üzere onlarca, yüzlerce işçiyi katledenler, beş yıl içinde ellerini kollarını sallayarak cezaevlerinden çıkarken, sendikalaşma mücadelesine 1 yıl 3 ay ceza vermek tam bir aymazlıktır.

Sendikamız verilen bu cezayı her platformda dile getirecek, tüm yasal haklarını kullanarak meşru biçimde hak aramaya devam edecektir. Umuyor ve diliyoruz ki verilen bu ceza bir üst mahkeme tarafından düzeltilsin.

Yapılan bu yargılama, verilen ceza meşru değildir. Bu karar, İzmir işçi ve emekçileri başta olmak üzere, tüm işçi ve emekçilerin vicdanında mahkum olacaktır.

Seyit Aslan
DİSK/Gıda-İş Genel Başkanı

Hakkında admin

Check Also

Genel Başkanımız Seyit Aslan ÇAYKUR’daki Süreci Değerlendirdi

Genel Başkanımız Seyit Aslan, Çaykur’da toplu iş sözleşmesi sürecini ve mevsimlik işçilerin kadro sorununu Evrensel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir